Medicína

Moderní technologie v medicíně – LIFMAT 2021


Kategorie: Aktuality 
12.duben 2021

COVID-19, obezita, sport a telemedicína, jsou v současnosti často skloňovanými termíny. V posledním roce ubylo preventivních prohlídek, pacienti častěji rušili kontroly, nechávali si předepisovat e-recepty, dostupnost péče se mírně zhoršila. Konference LIFMAT 2021 – Moderní technologie v medicíně a řízení životního stylu, která proběhla 8. dubna 2021 v Cubex centru ukázala, kudy se v praxi ubírají cesty telemedicíny, a představila možná řešení pro budoucnost.

 „Moderní technologie poslední desítky let ovlivňují náš život. Nejprve nám ho ulehčily, respektive díky nim v našem životě postupně ubývalo pohybu, a nyní při intervencích životního stylu nám pomáhají množství pohybu zase navyšovat. Současná demografická i epidemická situace vyžaduje zvýšení efektivity práce ve všech oborech medicíny, aby bylo možno poskytnout adekvátní péči co nejvíce pacientům,“ přiblížil téma konference LIFMAT 2021 předseda programového a organizačního výboru doc. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D., z III. interní kliniky 1. LFUK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Na konferenci LIFMAT 2021 vystoupila řada odborníků z různých oborů včetně lékařů a nutričních specialistů působících na 1. LF UK, která je jednou z institucí, jež nad konferencí převzaly záštitu. Hlavní program uvedl vedoucí Obezitologického centra III. interní kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN a předseda České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc. Upozornil  na některé obecné výhody telemedicíny. Zaváděním moderních technologií a komunikačních kanálů do medicíny se dá ušetřit odhadem až 50 % návštěv pacienta k lékaři.

V oblasti péče o diabetiky, kterých je v České republice podle dat České diabetologické společnosti okolo jednoho milionu, nachází telemedicína už delší dobu své uplatnění. Za posledních 10 let došlo k neuvěřitelnému zlepšení péče především o diabetiky 1. typu. Moderní technologie kontinuálního měření z podkožních senzorů (CGM a FGM) přispělo k výraznému zlepšení kompenzace u pacientů kliniky.

Kromě diabetologie se telemedicína rychle rozvíjí také v kardiologii. V praxi už jsou běžně využívány moderní technologie.  V akutní kardiologii má potenciál „na dálku“ také kardiorehabilitace, která je jednou z oblastí, kde je možno využití telemedicíny pomocí běžně dostupných aplikací se zapojením nelékařů – fyzioterapeutů, nutričních terapeutů a psychologů.

Konference propojila odborníky nejen z medicíny, ale také z oblasti moderních technologií. Důkazem byla přítomnost odborníků z ČVUT Fakulty elektrotechnické. „Základy, na kterých se setkávají výzkumníci jak z technologického, tak z medicínského prostředí, jsou ideálním místem pro iniciaci budoucí spolupráce a hledání nových řešení pro praxi,“ shrnul doc. Ing. Daniel Novák, Ph.D., z Fakulty elektrotechnické ČVÚT v Praze.

Přes velké možnosti telemedicíny vyzvali však odborníci ke střízlivému přístupu. „Telemedicína hraje jen pomocnou roli a občas se její význam přeceňuje,“ upozornil ve svém vystoupení MUDr. Cyril Mucha z Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK, jeden z hlavních autorů Doporučených diagnostických a terapeutických postupů pro všeobecné praktické lékaře s názvem Telemedicína. Dle TZ

www.lfl.cuni.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová