Medicína

Ztráta paměti hrozí více mužům


Kategorie: Aktuality 
11.srpen 2020

Občasné zapomínání je přirozené a setkává se s ním každý. Pokud se však ztráta paměti stává každodenním problémem, je třeba situaci řešit. U mužů je jedním z nejčastějších důvodů andropauza, která způsobuje hormonální výkyvy. V důsledku toho se muži s přibývajícím věkem potýkají se zhoršenou koncentrací, dřívější ztrátou paměti a oproti ženám i vyšší pravděpodobností výskytu kognitivních poruch, což potvrzují četné výzkumy. Stavy jsou ovlivněny především klesající hladinou testosteronu. Ačkoliv se tyto projevy vyskytují převážně po 65. roce života, u některých mužů lze první příznaky pozorovat již po třicátém roku.

U mladých mužů je hladina testosteronu regulována zejména pomocí hormonu kortizolu. Kortizol, tzv. stresový hormon má na starosti především funkci neurotransmiterů – látek, které slouží k přenášení vzruchů v mozku. V období  andropauzy hladina testosteronu výrazně klesá a kortizol již nemůže míru testosteronu účinně regulovat. Funkce neurotransmiterů začíná selhávat, což způsobuje krátkodobé výpadky paměti. Zhoršení soustředění a paměti se tak může projevit již v raných stádiích andropauzy, kdy se produkce testosteronu začíná přirozeně snižovat.

Ztráta paměti je omezující i frustrující a přímo ovlivňuje všechny další aspekty života. Díky úpravě životního stylu lze hladinu hormonů stabilizovat a projevy  mužského přechodu zmírnit. Základem je zdravý jídelníček, který je možné podpořit i užíváním kvalitních doplňků stravy. Vhodný je například přípravek pro muže s obsahem rostlinných výtažků, jež přispívají k udržování normální hladiny testosteronu v krvi, působí proti únavě a napomáhají lepšímu soustředění. Důležitý je dostatek pohybu, ideálně chůze, jízda na kole či plavání, a především následně patřičný odpočinek, hlavně dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, protože testosteron se v těle tvoří zejména v nejhlubší fázi spánku.

Rovněž stres dlouhodobě narušuje hladinu hormonů v těle. Muži v permanentním a dlouhodobém stresu, jimž mozek takzvaně „pracuje“ i v noci, jsou rizikovou skupinou. Jedním z projevů nedostatku testosteronu může být nespavost či poruchy spánku. Nedostatečný a nekvalitní spánek způsobuje nízkou produkci testosteronu. Muži se tak ocitají v začarovaném kruhu, z něhož se někdy těžko hledá cesta ven. Změna životosprávy může pomoci, bohužel ale ne vždy. Proto je vhodné si nechat hladinu testosteronu vyšetřit z krve, nejlépe u sexuologa či androloga.

Podle komentáře gynekologa a sexuologa MUDr. Pavla Turčana, spolupracovníka společnosti Vegall Pharma.

www.lesensky.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová