Plánované rodičovství

Metoda social freezing pro odklad těhotenství


Kategorie: Těhotenství Plánované rodičovství Aktuality 
14.srpen 2020

Průměrný věk, ve kterém si páry v Česku pořizují děti, se rok od roku zvyšuje. Někdy je to kariéra či finanční situace, jindy hledání ideálního partnera a občas také nemoc nebo zkrátka jen vlastní pocit, kvůli čemu člověk pořízení potomka odloží. Po třiatřicátém roku života se však plodnost ženy začíná přirozeně snižovat, u mužů pak hraje roli hranice čtyřicítky, kdy jejich spermie začnou pozbývat na množství i kvalitě. Reprodukční kliniky dnes již znají způsoby, jak si se zachováním plodnosti do vyššího věku či v případě plánované onkologické léčby poradit. Optimálním řešením je metoda zvaná social freezing.

Social freezing je preventivní program, při kterém na reprodukční klinice dochází k odběru a zmrazení pohlavních buněk v době, kdy jsou kvalitní a v dobré formě. Takto konzervovaná vajíčka či spermie pak lze použít, když se pár rozhodne pro pořízení potomka.

Nejvyšší kvality dosahují ženina vajíčka okolo 25. roku života, toto období je tedy ideální pro jejich odběr a zamrazení. Je však možné si pohlavní buňky nechat zamrazit i později. U mužů nehraje věk tak zásadní roli, zmražení spermií se obecně doporučuje do 35. roku života, protože poté už začíná kvalita pozvolna klesat také u nich. I v tomto případě je tedy vhodné přijít včas.

Program social freezing není využíván pouze při odkládání rodičovství, ale i jako prevence při práci v rizikovém prostředí, úrazu, nemoci či provozování rizikového sportu. Zásadně může metoda pomoci v případě plánované onkologické léčby, která negativně ovlivňuje počet či kvalitu zárodečných buněk a často vyústí v neplodnost.

Onkologická léčba se rychle rozvíjí a roste také její úspěšnost. Kromě otázky, jak pacienta vyléčit, je důležitá otázka, jak kvalitní bude jeho život po léčbě. Zejména u mladých pacientů je proto na místě řešit možnost mít do budoucna vlastní potomky. Léčba rakoviny totiž bohužel u většiny vede k neplodnosti. Social freezing se jeví jako ideální způsob, jak pacientovi tuto možnost zachovat.

Mezi další objektivní důvody k využití preventivního programu patří riziko budoucího selhání funkce vaječníků u ženy či zhoršující se hodnoty spermiogramu u muže, k čemuž v ojedinělých případech může dojít i v relativně nízkém věku. Na klinice Repromeda se využívá moderní metoda takzvaného otevřeného systému vitrifikace, který je v České republice schválen teprve několik měsíců. Jde o techniku zmrazování, šetrnou k uloženým buňkám.  Nová technika zvyšuje přežívání vajíček po rozmrazení i kvalitu kultivovaných embryí zcela srovnatelnou s vajíčky čerstvými. Uchovávat pohlavní buňky tímto způsobem lze i několik desítek let. Dle TZ

www.lesensky.cu

www.repromeda.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová