Aktuality

Agresivita za volantem


Kategorie: Aktuality 
25.únor 2020

 Stres v osobním životě či zaměstnání se současným hektickým životním stylem se stále více promítají v chování některých jedinců na českých silnicích. Důsledky jsou často fatální, což dokumentuje mimo jiné i dopravně-bezpečnostní kampaň Asociace Záchranný kruh s názvem Ty to zvládneš. O agresivním chování řidičů za volantem na českých silnicích hovoří statistické údaje Národní strategie bezpečnosti silničního provozu.

„Agresivní chování je úmyslné chování, které značně zvyšuje riziko vzniku dopravní nehody nebo konfliktu mezi účastníky silničního provozu,“ zdůrazňuje plk. Mgr. Pavel Žíha, vedoucí Odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje. Agresivita sehrává svou negativní roli až ve 40 procentech smrtelných dopravních nehod. Podobný podíl je však dlouhodobě uváděn i v dalších motoristicky vyspělých státech.

V ČR se jedná zhruba o třetinu řidičů.  Původ agresivního chování lze hledat nejen ve vrozené dispozici daného jedince, ale způsobit ho může také naučené chování, především provokující vnější faktory. Dle průzkumu provedeného EOS Gallup Europe se jedná např. o bezdůvodné zabrání dvou parkovacích míst, včasné neztlumení dálkových světel, vjetí do ucpané křižovatky a následné zablokování provozu, předjetí řady čekajících řidičů a agresivní natlačení se do jejího čela, odbočování z levého jízdního pruhu na poslední chvíli a změna pruhů bez použití ukazatele směru.

Za pozitivní lze alespoň označit fakt, že čeští řidiči patří mezi tolerantnější. Nejvíce jim vadí váhavá a nejistá jízda jiného řidiče, provádění změny pruhů bez použití ukazatele směru nebo včasné neztlumení dálkových světel. Pokud tyto zmíněné podněty způsobí agresivní chování u řidiče, dopouští se velmi často závažných dopravních přestupků, ve velké míře překračování povolené rychlosti, nedání přednosti v jízdě, nebezpečného předjíždění a dnes bohužel také známého vybržďování.

Tito řidiči svým jednáním zvyšují riziko vzniku dopravní nehody, zároveň však negativně působí na psychiku svých obětí. Často se někteří z nich stávají „strážci“ pravidel silničního provozu a poklesky ostatních tvrdě trestají – různým typem blokování nebo výhružnými či vulgárními gesty. Tímto způsobem často vzniká kaskádový efekt, kdy jeden rizikový jedinec vzbudí agresi u dalších účastníků provozu. Téměř 51 % obyvatel zemí EU přiznává, že v poslední době projevili vůči ostatním agresivitu.

Každý řidič by měl být v silničním provozu vzorem pro ostatní. Za volant je třeba usedat bez negativních emocí a také předem pečlivě naplánovat svoji trasu s ohledem na možný výskyt dopravních omezení, způsobujících časové zdržení. Pokud však k němu dojde, nezbývá než se obrnit trpělivostí, protože „dojet pozdě je stále lepší než nedojet“!

Viz instruktivní video ke kampani „Ty to zvládneš – setkání s realitou“ (financován z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů, který je zřízen zákonem č. 168/1999 Sb.). Dle TZ

 www.fondzabranyskod.cz.

 www.vizus.com

 

Autor: MUDr. Olga Wildová