Knižní recenze a anotace

Světový den bez mobilu


Kategorie: Aktuality Knižní recenze a anotace 
06.únor 2020

Na 6. únor připadá světový den bez mobilu, který se letos připomíná a oslavuje podvacáté. Iniciativu v roce 2001 založil francouzský spisovatel Phil Marso. Chtěl tak odstartovat diskuzi o vlivu digitálních technologií na náš každodenní život, chování a zvyky. V Česku se stejné problematice věnuje i terapeut Matěj Krejčí, zaměřuje se ovšem na dlouhodobý dopad. „Den bez mobilu vnímám jako ideální příležitost k otevírání této diskuze. Osobně takový den držím jednou za měsíc. Daleko více se ale zaměřuji na bezmobilní místa a časy během dne – někdy je to hodina a někdy i půlka dne. Záleží, zda potřebuji čas na kreativní tvorbu s absolutní pozorností, nebo řeším pracovní věci, s tím, že u jednoho dne by se samozřejmě zůstat nemělo.“

„Existuje nějaký prostor, kde by člověk neměl po ruce mobil?“ K otázce, kterou pokládá v úvodu knihy DigiDetox s podtitulem Jak na digitální minimalismus, došel Krejčí v době, kdy se začal blíže zabývat vztahem lidí a technologií. Odpověď dobře znal z vlastního života. A právě své osobní zkušenosti doplnil poznatky z terapeutické praxe, ale také řadou vědecky podložených informací. Vznikl tak manuál k pochopení a správnému používání digitální technologie, který v prosinci vydalo nakladatelství Pointa.

„Už od dětství jsem si všímal, jaký vliv má technologie na přemýšlení lidí. Ale až v dospělosti jsem si uvědomil, jaké konkrétní dopady na nás má,“ popisuje terapeut a konzultant, který byl v minulosti součástí projektu Petra Ludwiga Konec prokrastinace. Podílel se také na vzniku dobročinné iniciativy DobroKáva, organizoval libereckou konferenci Svět patří smělým nebo Inspirativní rána Brno. Ve své praxi se věnuje terapiím zaměřeným na řešení, zabývá se psychologií, behaviorální ekonomií a neurovědami.

O digitální závislosti si začal více zjišťovat v době, kdy si zvykl používat internet (a zejména sociální sítě) jak pro vzdělávání, podnikání a networking, tak pro běžnou „konzumaci“. Ta však časem převážila. S tím přišla nespavost, horší soustředění, výkyvy nálad a nespokojenost. Pátrání po tom, jak mít víc energie, být společenštější a celkově spokojenější, ho dovedlo k tématu kvalitního spánku. A to zase k digitálním technologiím, jejich nadužívání a jejich zásadního vlivu na osobní život i sociální vztahy. Tak vznikl projekt DigiDetox, následně přednáška, workshop a ucelená příručka, kterou napsal původně hlavně pro sebe.

Prostudoval více než 120 odborných studií a knih. Zistil, že často nabízejí upozornění a faktické informace, ale řešení už ne. Proto uvedl rady a nástroje, jak vše praktikovat v běžném životě, například, jak omezit vysokofrekvenční záření, které brání kvalitnímu spánku, jak aktivně posilovat sebeovládání nebo kterými aktivitami nahradit bezmyšlenkovité bloudění na sociálních sítích.

K vydání si zvolil online nakladatelskou službu Pointa, která na českém trhu působí od roku 2018. Funguje na principu crowdfundingu. Každý autor, který přijde s vlastním rukopisem, má třicet dní na to, aby s pomocí přispěvatelů zafinancoval výrobu a tisk své knihy. Pointa také pomůže sestavit tým knižních profesionálů, provede celým procesem výroby, na závěr pro knihu zajistí distribuci a pomůže i s její propagací.

„Název knihy - DigiDetox: Jak na digitální minimalismus - může vést k pocitu, že kniha doporučuje zahodit mobil a vrátit se do jeskyně. Ale opak je pravdou,“ upozorňuje autor. Je podle něj jasné, že v jedenadvacátém století už digitální technologii nemůžeme nepoužívat, ale je nutné, abychom se ji naučili používat méně často, smysluplně a eticky. Knihu napsal tak, aby odpovídala na základní otázky dnešních uživatelů, a aby jim pomáhala nastavit s technologií funkční vztah! V publikaci  nabízí jedinečné know-how i konkrétní nástroje k pochopení a zvládnutí digitální závislosti. Nabíječku nepotřebujete. Má 240 stran, je brožovaná.

Dle TZ

www.accedogroup.com

Autor: MUDr. Olga Wildová