Medicína

Evropské hry handicapovaných mladých – Emil Open


Kategorie: Aktuality 
24.červen 2019

Desítky medailí získaly děti při Evropských hrách handicapované mládeže Emil Open pořádaného ve dnech12. – 16. 6. 2019. Více než 500 mladých sportovců ze 17 zemí Evropy změřilo své síly v atletice, plavání či stolním tenise. Kromě medailí a nových přátelství si závodníci odvezli domů i vzpomínky na setkání se svými vzory - paralympijskými vítězi.

Handicapovaní sportovci se do her zapojili ve třech kategoriích – Open, Masters a Mixed. Začínajícím i pokročilým účastníkům her byla určena kategorie Open. V Masters mohli zápolit pouze kvalifikování závodníci. Soutěžení zdravé a handicapované mládeže propojila kategorie Mixed. „Jsem moc rád, že se do akce zapojili žáci základních a středních škol a všichni společně s handicapovanými dětmi sportovali a bavili se. Tohle je poselství, které bychom chtěli prostřednictvím Emil Open předávat dál,“ říká prezident organizačního výboru.

Klání se odehrála na několika brněnských sportovištích. Ve stolním tenise a boccie se sportovci utkali na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v brněnských Bohunicích. Plavcům poskytl zázemí Sportovní areál na Kraví hoře. Atleti bojovali o medaile i ve Sportovním areálu Vysokého učení technického (VUT) pod Palackého vrchem.

Kromě hlavních soutěžních disciplín se rakouští a čeští sportovci utkali například ve slalomu na vozíčku. Zpestření čekalo účastníky letních her i na Brněnské přehradě. Handicapovaní sportovci si tam vůbec poprvé vyzkoušeli nový sport Parapaddleboarding, což je vodní sport, při němž se jezdec na prkně podobném surfovému longboardu pohybuje záběry dlouhého pádla. A díky speciální sedačce připevněné na prkno se mohu tomuto sportu věnovat i vozíčkáři. ParaPaddleboarding je vhodný pro všechny handicapované, kteří jsou schopní používat ruce.

Emilova sportovní, z s. je spolek založený Nadačním fondem Emil za účelem podpory rozvoje pohybových aktivit veřejnosti a osob se zdravotním postižením, pořádání sportovních akcí a zakládání sportovních klubů. Nadační fond podpořil již více než  8 tisíc individuálních sportovců i sportovních klubů. Základním posláním je být symbolem účinné pomoci handicapovaným mladým sportovcům, pomáhat jim v rámci celé ČR prostřednictvím sportu překonávat vlastní bariéry, nacházet nové přátele a objevovat ten „svůj“ smysl života“. Dle TZ

 www.emilnadace.cz.

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová