Medicína

Co se zarostlými nehty na nohou?


Kategorie: Aktuality 
06.duben 2017

Zarostlé nehty na nohou představují velmi nepříjemnou a bolestivou komplikaci, která se navíc zpravidla vyskytuje opakovaně. Příliš široký nehet tlačí na kožní valy po stranách, čímž vzniká nepříjemný otlak a dochází k povrchovému poranění. Následně může dojít též ke vzniku nebezpečné infekce. Postižené místo může být zarudlé, bolestivé a mokvavé. Nejčastější příčinou zarostlých nehtů na nohou je jejich nesprávné stříhání. Dalším rizikovým faktorem je nošení nevhodné obuvi, která je málo vzdušná a utlačuje prsty ze stran. Poslední příčinou pak bývají genetické dispozice.

Tento problém trápí značné procento lidí. Někteří se snaží potíže vyřešit svépomocí rizikovým zastřiháváním, jiní pak vyhledají chirurga a podrobí se velmi bolestivému vytržení nehtu. Po něm následuje dlouhá a rovněž bolestivá rekonvalescence. Existují však také speciální rovnátka na nehty, jejichž aplikace je v porovnání s chirurgickým zákrokem bezbolestná. Podle odborníků přibývá lidí, kteří tuto variantu volí, ačkoliv o ní řada pacientů stále nemá tušení.

Mnoho lidí vystřihuje nehet do hloubky nehtového valu, kam už nevidí. Při tom se často zraní a riskují tak zanesení infekce do rány. Většinou se problém ještě zhorší. Další cesta vede na chirurgii. Lékař zde provede takzvané vytržení nehtu - vyřezání části nehtové ploténky, takzvanou Emmertovu plastiku, s následnou plastikou nehtového valu. Tento zákrok je velmi bolestivý a dlouho se hojí. Navíc je zde vysoká míra recidivy. Podle studie univerzity v Erlangenu, jež se problematikou zabývá, jsou pacienti schopni nosit pevnou obuv téměř až po dvaceti dnech od chirurgického zákroku. Průměrná doba pracovní neschopnosti pak byla více než čtrnáct dní. Chirurgickým odstraněním části či celého nehtu se navíc podle odborníků velice často poškodí lůžko a nehet následně vyrůstá ještě zdeformovanější.

Převratnou alternativou chirurgického zákroku jsou nehtová rovnátka, která se do povědomí lidí teprve dostávají. Přitom rovnání nehtů jejich pomocí přináší podle odborníků okamžitou úlevu, aplikace rovnátek je navíc bezbolestná. Pacient je schopen okamžitě fungovat bez větších omezení a míra recidivy je velmi nízká.

Díky nehtovým rovnátkům, takzvaným šponám, se postupně celý nehtový aparát přestaví. Je to podobné jako u rovnátek na zuby. Terapie trvá sice déle, ale prognóza je mnohem lepší než u invazivních metod. Při pravidelné návštěvě podologie či pedikury a správné péči dochází k úplnému vyléčení u většiny klientů.

Princip je jednoduchý – dostat se drátkem pod zdeformované místo, toto nadzdvihnout a rovnátkem zafixovat. Nehtová rovnátka si mohou pacienti nechat aplikovat v nejrůznějších podiatrických centrech, případě také od proškolených pedikérů. V Česku je ještě řada lidí, kteří o metodě rovnání nehtů nikdy neslyšeli. Proto je dobré i žádoucí, aby se tato moderní a neinvazivní novinka do povědomí lidí i odborníků dostávala.

Problém se zarůstajícími nehty se však netýká pouze dospělých lidí. Potíže s nimi mívají rovněž malé děti, dokonce i kojenci. Nejčastější příčinou je podle odborníků i v tomto případě chybný způsob zastřihávání nehtů, volba nevhodné obuvi či genetika. Zároveň mohou být doprovodným jevem jiného onemocnění. „Je dobré vědět, že opakovaně zarůstající nehty a opakované záněty nehtových lůžek, zejména na nohou, mohou být u dítěte prvním příznakem některých geneticky podmíněných odchylek. Podle slov odborníků mezi ně se řadí třeba Turnerův syndrom. Pro dívky s Turnerovým syndromem jsou typické takzvané miskovité nehty, které rády zarůstají. Kolem nich se pak tvoří záněty, hlavně v prvních letech života. Dle TZ.

www.lesensky.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová