Cukrovka

Význam národního diabetologického registru


Kategorie: Aktuality Cukrovka 
23.červen 2016

Cukrovka, odborně Diabetes mellitus (zkratka DM), je název pro skupinu chronických onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu cukrů (sacharidů). Jsou dva základní typy diabetu, které se označují jako diabetes I. typu a diabetes II. typu. Oba typy nemoci mají podobné příznaky, ale různé příčiny vzniku. Cukrovka patří mezi nejčastější civilizační onemocnění. V Česku jí trpí necelých 900 000 lidí. Jejich počet rok od roku – přibližně o 30 000 – roste. V roce 2017 začne svou činnost Národní diabetologický registr, který bude podrobně mapovat situaci u obou typů diabetu, „jedničkového“ a „dvojkového“. 

Jeho velký význam bude spočívat v zachycení, kde je v tuzemsku nejvíce lidí s diabetem, jak jsou staří, jak se léčí a zda jim léčba zabírá. Jestli trpí následnými komplikacemi, a jakými. Zmapuje, kolik peněz stojí léčba v jednotlivých krajích. Data pomohou státu, pojišťovnám a lékařům poskytnout diabetikům co nejlepší péči. Prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA, prezident Diabetické Asociace České republiky (DAČR), na červnové TK v Praze také uvedl, že registr mimo jiné přesně ukáže, kde se léčí nejvíce pacientů s následnými komplikacemi diabetu, jako jsou poškození sítnice, ledvin, choroby srdce a cév i syndrom diabetické nohy.

 „Nyní víme, že nejvíce pacientů s komplikacemi diabetu je na severu Čech. Nevíme ale, co je to za pacienty, jak se léčí, kolik je jim let, co dostávají za léky. Pokud nám registr vždy po třech měsících přesně srovná data o léčbě a komplikacích v jednotlivých regionech, budeme vědět, kam zacílit odborné semináře, či preventivní programy. Uvidíme přesná data o plýtvání léky. Už nyní tušíme, že část pacientů užívá některá léčiva duplicitně.“

Registr diabetiků našel oporu v novele zákona 372 – O zdravotnických službách. Spravovat jej bude Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). „Bez kvalitních dat nejsme schopni zhodnotit stav péče o pacienty a náklady s ní spojené. Data z nového registru nám pomohou sledovat dostupnost léčby v regionech, umožní nám předpovědět kolik péče a kde bude za několik let třeba. Zdravotnický systém se na diabetické pacienty může lépe připravit, posílit dostupnost v místech, kde chybí. Díky registru budeme umět naplánovat preventivní programy a dobře je vyhodnotit,“ uvedl rovněž v červnu 2016 na TK doc. RNDr. Ladislav Dušek, PhD., ředitel ÚZIS. Statistiky, které má stát nyní k dispozici, podle Duška nestačí. Mapují pouze celkové počty pacientů s diabetem, ale už ne to, jak putují po zdravotním systému. Neukazují dostupnost péče, nezkoumají pacienty podle toho, jak u nich nemoc pokročila, nevidí jejich další nemoci, které s diabetem souvisí.

Data do registru budou dodávat nemocnice a zdravotní pojišťovny. Získají tak cenné informace o rozsahu a výsledcích léčby, kterou svým klientům zaplatily. Diabetologům registr přinese zpětnou vazbu o tom, jak jejich léčba pacientům pomáhá, odborné lékařské společnosti zase mohou tato data kontrolovat, zda lékaři dodržují platné postupy. Registr odhalí slabá místa v systému. Neměl by však zásadně navýšit administrativní zátěž odborného personálu nemocnic.

Podle prof. Kvapila by registr mohl přinést i argumenty pro širší zavedení nové terapie diabetu. Mezi moderní antidiabetika patří gliptiny – léčivé přípravky zvyšující přirozenou cestou produkci inzulinu u diabetiků a glifloziny, při kterých diabetici vylučují přebytečný cukr močí.  Náklady na léčbu diabetu v ČR tvoří podle odborníků minimálně 10 % celkových nákladů na zdravotní péči. Většina peněz směřuje na léčbu komplikací diabetu. Více než 100 600 českých diabetiků má postižený zrak, infarkt myokardu je u lidí s cukrovkou až pětinásobně vyšší než v běžné populaci. Přes 97 000 českých diabetiků má chronicky postižené ledviny a přes 40 000 trpí syndromem diabetické nohy.

Diabetická asociace České republiky vznikla v roce 2006. Jejím cílem je integrovaný přístup ke zlepšení péče o diabetiky prosazováním a naplňováním jejich zájmů a potřeb. To vše v součinnosti s orgány státní správy a samosprávy v ČR i s mezinárodními institucemi. Rostoucí počty diabetiků v naší republice jsou dokladem toho, že je třeba řešit podle nejnovějších vědeckých poznatků všechny problémy, které toto celoživotní onemocnění přináší. Nepostihuje totiž jenom samotné diabetiky, ale dotýká se úzce jejich rodin, zdravotnické komunity a má závažné dopady sociální a ekonomické.

 Dle TZ

www.diabetickaasociace.cz.

www.mhw.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová