Závislosti
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 21
- starší
- nejstarší
Think tank Racionální politiky závislostí uspořádal 2. října 2024 v Bruselu kulatý stůl na téma í závislostí a kardiovaskulárního zdraví v Evropě. Přední odborníci na závislosti a ekonomii se setkali s tvůrci politik, aby diskutovali o vztahu mezi užíváním návykových látek, duševním zdravím a kardiovaskulárními chorobami a hledali řešení na evropské úrovni. Think tank, vedený Jindřichem Vobořilem, se hodlá více zaměřit na efektivní a racionální přístupy k závislostem v rámci EU a usilovat o užší spolupráci s evropskými institucemi při prosazování racionální politiky v této oblasti.
VZP ČR v roce 2023 hradila zdravotní péči téměř dvou tisícovkám svých klientů do 18 let v souvislosti s užíváním návykových látek. V téměř polovině případů se přitom jednalo o nadměrnou konzumaci alkoholu. Za posledních pět let tak počet dětí a mladistvých, kteří byli léčeni kvůli závislosti na alkoholu či jiných návykových látkách, vzrostl téměř o pětinu (o 18 %). Po alkoholu je nejčastějším problémem pacientů do 18 let užívání pervitinu, marihuany a velmi často také kombinace více různých drog. Situace není příznivá ani u dospělých, se závislostmi se vloni léčilo téměř 50 tisíc klientů VZP ČR. Vyplývá to z dat Všeobecné zdravotní pojišťovny, která analýzu vydává u příležitosti Mezinárodního dne proti zneužívání drog.
Kulatý stůl na téma racionální politiky závislostí pod záštitou MUDr. Romana Krause, MBA, Předsedy Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu ČR 3. dubna 2024.
Lékařskou pomoc kvůli zdravotním problémům způsobených závislostmi na návykových látkách vyhledává každoročně zhruba 42 tisíc klientů VZP. Naprostou většinu z nich přitom tvoří pacienti potýkající se se závislostí na alkoholu. V roce 2022 to bylo 27 tisíc klientů, z nich víc než 18 000 muži. Celkem pojišťovna v daném roce za léčbu alkoholiků uhradila téměř 840 milionů korun. Průběžně zpracovaná data roku 2023 zatím ukazují, že se meziročně stav nijak nezlepšil, naopak mírně rostl, jak absolutní počet léčených klientů, tak i související náklady na jejich léčbu.
Počet klientů VZP trpících chronickou obstrukční plicní nemocí dosahuje téměř 115 tisíc. Za jejich léčbu roku 2022 pojišťovna uhradila víc než 1,7 mld. Kč. V průměru tedy zhruba 15 tisíc korun za jednoho pacienta, což je o polovinu víc než před deseti lety. Nejvíce klientů s touto diagnózou se vloni léčilo v Praze a v Jihomoravském kraji. Statistiku vydává Všeobecná zdravotní pojišťovna v souvislosti s připomenutím Světového dne chronické obstrukční nemoci (CHOPN), který má za cíl zvýšit povědomí o této nemoci a zároveň informovat o prevenci.
Lékařskou pomoc kvůli zdravotním problémům způsobených návykovými látkami vloni vyhledalo více než 42 tisíc klientů VZP, z toho dvě třetiny byli alkoholici, především pak muži. Celkem pojišťovna zaplatila za léčbu závislých více než 1,3 mld. Kč. Zprávu vydává pojišťovna k připomenutí Mezinárodního dne proti zneužívání drog a nezákonnému obchodování s nimi, kterému byl věnován 26. červen.
Na světě užívá kofein každý den bezmála 90 % lidí, ať už prostřednictvím kávy, čaje, nebo energetických či kolových nápojů. Používání kofeinových nápojů je velice rozšířené. Přestože kofein může zlepšit náladu, pozornost nebo výkonnost, má i on – stejně jako každá návyková látka – své stinné stránky…
Noční můra všech sousedů - přetížené kontaktní centrum pro lidi užívající návykové látky - se stala na Praze 5. Již tak nelehké vztahy komplikuje skutečnost, že po necitlivém zásahu radnice Prahy 5, která jedno kontaktní centrum zrušila, se zátěž převedla na jedno ze dvou zbývajících center v celé Praze. Znamená to mimo jiné i to, že se počet vyměněných stříkaček snížil o 700 kusů každý den.
Je to pouze necelý měsíc, kdy i v České republice skončila tradiční osvětová akce s názvem „Suchej únor“. Jedná se o známou kampaň pořádanou stejnojmennou organizací, která podporuje pozitivní osobní zkušenost s měsíční abstinencí od alkoholu. Pro někoho zdánlivě nevýznamný trend pořádání této akce však má svou podstatu. Podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti v ČR žije více než milion Čechů za hranou rizikového pití. V roce 2022 tento počet činil „pouze“ 900 tisíc lidí.
V pití alkoholu patříme ke světové špičce. A nezabránil tomu ani suchý únor, který každoročně bojuje proti nadbytečné konzumaci alkoholu měsíční abstinencí. Přestože se do něj letos zapojilo více než 900 tisíc Čechů, neznamená to však, že stejná část populace u nealkoholických nápojů zůstane i nadále…
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 21
- starší
- nejstarší