Sex a zdraví


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství Neplodnost 
03.září 2021

Z medicínského hlediska je za neplodný považován pár, kterému se navzdory pravidelnému pohlavnímu styku nepodaří otěhotnět v průběhu jednoho roku. Ani po dvanáctiměsíčním neúspěšném snažení však dvojice nemusí propadat panice. Vhodné je však co nejdříve navštívit lékařského specialistu, který na základě vyšetření navrhne další postup. Celá cesta zároveň nemusí končit až u umělého oplodnění, často pomůže i změna běžných denních návyků.


Kategorie: Aktuality Sex a zdraví Pohlavně přenosné choroby 
13.srpen 2021

Koncerty, dovolené u moře, festivaly lákají  atraktivním programem, skýtají možnost poznávat nové krajiny, nové lidi, nové partnery i nové  „letní lásky“. Kromě romantických zážitků si však z dovolené a z festivalů lze odvézt i sexuálně přenosnou infekci. Podle Světové zdravotnické organizace se každý den nakazí sexuálně přenosnou infekcí až milion lidí. Nejčastější z nich je lidský papilomavirus HPV, který může způsobit rakovinu děložního čípku nebo genitální bradavice u žen i mužů. Střídání sexuálních partnerů označují odborníci za jeden z rizikových faktorů. Nakazit se ale lze i od jediného člověka.


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství Neplodnost 
05.únor 2021

Během boje s pandemií koronaviru byla v Česku zavedena celá řada opatření. V případě nárůstu vážných případů přistupuje vláda opakovaně také k omezení odkladné lékařské péče. Zmatečnou komunikací, s jakou jsou změny zaváděny, však nejvíce trpí pacienti, kteří ztrácejí přehled, co se právě smí a co ne. To nezřídka vede k podcenění lékařských prohlídek. Změny provozu nemocnic a klinik přitom nejsou trvalé a netýkají se všech zdravotnických zařízení. Kupříkladu brněnská reprodukční klinika Repromeda poskytuje ve zvýšeném hygienickém režimu všechny služby bez omezení.


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky Pohlavně přenosné choroby 
19.listopad 2020

Při sexuálním vzrušení jdou velmi často určitá pravidla, prevence a uvážlivost stranou. V takový moment málokdo přemýšlí o možných rizicích nebo intimních onemocněních. A pokud k potížím dojde, většina lidí o nich nechce mluvit ani před lékařem, ani před svým partnerem. Intimní partie však hrají v partnerském a sexuálním životě podstatnou roli. Pokud je něco v nepořádku, je třeba to řešit. Jinými slovy, řekne-li se intimní onemocnění, nemusí se jednat o „klasické“ nemoci jako je syfilis, chlamydie, HPV, kapavka anebo HIV.


Kategorie: Sexuální úchylky Nemoci a jejich příznaky Aktuality 
17.září 2020

Pomočování a další urologické obtíže nejsou u dětí nikterak vzácným problémem. Často se příčina odhalí. V některých případech však mohou být urologické obtíže varovným projevem sexuálního zneužívání. Podle evropských statistik se v nějaké podobě setká se sexuálním obtěžováním neuvěřitelně téměř každé 5. dítě. Přibližně v 80 % případů je pachatelem sexuálního zneužívání známý oběti.


Kategorie: Aktuality Funkční sexuální poruchy mužů 
14.leden 2020

Zvětšené bříško, méně svalů, pocení i při mírné námaze a řídnoucí vlasy. To vše patří mezi typické příznaky mužského přechodu – andropauzy. Ta sice nemusí postihnout každého muže, ale spoléhat na to, že zrovna vám se vyhne, nelze. Jak andropauza viditelně změní mužské tělo a jak lze s jejími projevy bojovat, popisuje ve svém komentáři sexuolog MUDr. Pavel Turčan.


Kategorie: Sex a zdraví Aktuality 
02.říjen 2018

Otázky spojené se sexem trápí mnohé lidi. Málokdo se však odváží problémy řešit s  lékařem. Na nejčastější dotazy pacientů odpovídá sexuolog MUDr. Pavel Turčan.


Kategorie: Neplodnost Funkční sexuální poruchy mužů Aktuality 
04.červenec 2018

Mobilní telefon v kapse má negativní vliv na mužskou plodnost. Většina mužů toto tvrzení považuje za mýtus a nepřipouští si, že by se to mohlo týkat i jich samotných. Odborníci však upozorňují, že moderní technologie nebo i jen nedostatek spánku skutečně mužské reprodukční schopnosti zhoršují. Na rizika upozorňuje sexuolog MUDr. Pavel Turčan.


Kategorie: Aktuality Neplodnost Sexuální zdraví 
07.březen 2018

Neplodnost postihuje 15 % párů v plodném věku, u poloviny z nich se příčina neplodnosti objevuje na straně muže. V poslední době se vedou diskuse, zda klesá kvalita spermií nebo hraje roli vyšší věk mužů v době, kdy zakládají rodiny. Nejnovější studie však prokázaly, že s přibývajícím věkem muže klesá kvalita ejakulátu. Navíc nízká kvalita spermií může ohrozit nejen vývoj plodu, ale zvyšuje i riziko rozvoje některých onemocnění dítěte v budoucnosti.


Kategorie: Aktuality Sexuální zdraví 
06.březen 2018

Nedostatkem testosteronu trpí nejčastěji muži po padesátém roce života. V posledních letech se s ním ale bohužel díky špatnému životnímu stylu, stresu a pracovní vytíženosti setkáváme i u mladších mužů. Testosteron se totiž nejvíce tvoří v noci a brzkých ranních hodinách ve fázi hlubšího spánku. Proto jeho nedostatek ohrožuje mimo jiné workoholiky a muže ve stresu, kterým mozek i v noci pracuje na plné obrátky. Sexuolog se s nedostatečnou hladinou testosteronu setkává v několika oblastech.