Žloutenka
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 5
- starší
- nejstarší
Žloutenka typu C (chronická virová hepatitida C), způsobená virem hepatitidy C (HCV), představuje významnou globální zdravotní hrozbu. Odhaduje se, že celosvětově trpí tímto onemocněním přibližně 71 milionů lidí, s ročním nárůstem nových infekcí o 1,75 milionu a úmrtností kolem 400 000 lidí ročně. Ale výskyt není to jediné. Onemocnění je zrádné pro obtížnou diagnostiku. Mezi cíle Světové zdravotnické organizace patří do roku 2030 snížit počet nově nakažených o 90 % a počet zemřelých o 65 %. Naopak je třeba zvýšit nejen počet diagnostikovaných na 90 %, ale i léčbu chronicky nemocných na 80 %. Bohužel ne vždy platí, že diagnostikovaný pacient je zároveň i léčený a vyléčený pacient. Statistiky prozrazují, že je v ČR ročně objeveno cca 800-1000 nových případů žloutenky C. V roce 2023 bylo ovšem hlášeno rekordních 1300 osob, což lze vysvětlit návratem pacientů k lékařům až po odeznění pandemie COVIDu-19 i narůstajícím počtem reinfekcí mezi osobami ve vysoce rizikové populaci.
Počet pacientů s hepatitidou v posledních letech stále stoupá. Vloni se s různými formami hepatitidy léčilo téměř 12 tisíc klientů VZP ČR. Náklady pojišťovny na zdravotní péči u této diagnózy dosahovaly 970 milionů korun, největší podíl přitom představuje léčba chronických forem hepatitidy, tj. 948 milionů korun. VZP ČR také zaznamenává opětovný růst zájmu (po covidovém propadu) o očkování proti žloutence (typu A, B). Za první pololetí 2024 využilo příspěvek na vakcínu 13 tisíc klientů, tj. stejný počet jako za celý rok 2022. Statistiku vydává pojišťovna v souvislosti se Světovým dnem boje proti hepatitidě.
Žloutenka typu C představuje závažné zdravotní riziko po celém světě. Záludností této choroby je fakt, že mnoho lidí nemusí být diagnostikováno, protože hepatitida C je desítky let bezpříznaková. Jakmile se ovšem projeví, jedná se o život ohrožující onemocnění. Od ledna do července 2024 se v ČR odhalilo 798 případů, což je nejvíce za posledních 10 let. Odhaduje se, že touto nemocí trpí více než 40 000 Čechů. Proto je důležité o tomto plíživém onemocnění stále informovat veřejnost. Vhodnou příležitostí a připomenutím je mimo Světového týdne hepatitid proto i Světový den hepatitidy.
Nespecifické příznaky jako únava, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem, teploty, ale také žloutnutí očí a následně i kůže nebo tmavší barva moči. To vše jsou příznaky jednoho z nejčastějších nakažlivých virových onemocnění, kterým je žloutenka neboli virová hepatitida. U příležitosti Světového dne boje proti žloutence Vojenská zdravotní pojišťovna vysvětluje, proč tuto nemoc nepodceňovat a jakými způsoby se před ní preventivně chránit.
Žloutenka typu C představuje závažné zdravotní riziko po celém světě. Záludností této choroby je, že mnoho lidí nemusí být diagnostikováno, protože hepatitida C je desítky let bezpříznaková. Jakmile se ovšem projeví, jedná se o život ohrožující onemocnění. Od ledna do července 2024 se v ČR odhalilo 798 případů, což je nejvíce za posledních 10 let. Nicméně odhaduje se, že touto nemocí trpí více než 40 000 Čechů. Proto je důležité o tomto plíživém onemocnění opakovaně informovat populaci. Vhodnou příležitostí byl Světový den hepatitidě, který připadá konec července.
Hepatitidou C neboli infekčním zánětlivým onemocněním jater vyvolaným virem (HCV) je nakaženo zhruba 0,5 % české populace. V roce 2023 byl zaznamenán rekordní nárůst nových případů – 1300. Nemoc je záludná především tím, že nemá příznaky. Pokud se objeví, jedná se už o symptomy jaterní cirhózy či karcinomu jater - závažná pozdní stadia nemoci. Ta se ovšem v případě včasné léčby nevyvinou. Jak upozorňuje prof. MUDr. Petr Urbánek, CSc., bariéry léčby spočívají v obtížích s identifikací infikovaných osob v nízce rizikové populaci.
Kdy a kde se můžu nechat preventivně otestovat na HIV?
Odpovídá Mgr. Viktorie Plívová, tisková mluvčí
Žloutenka neboli virová hepatitida je jedním z nejčastějších nakažlivých virových onemocnění. Různým typům této nemoci ve světě každoročně podlehne více než milion lidí. Světový den boje proti žloutence si klade za cíl zvýšit povědomí o tomto onemocnění. Vojenská zdravotní pojišťovna při této příležitosti vysvětluje, jak se liší její jednotlivé formy, proč žloutenku nepodceňovat a jakými způsoby se před ní preventivně chránit.
Po dvou letech boje s covidem se experti na infekční choroby chtějí vrátit ke svým hlavním cílům, jež museli kvůli pandemii upozadit. Konkrétně k úplnému vymýcení žloutenky typu C, kterou mají v Česku desítky tisíc lidí a většina z nich o tom vůbec neví. Nákaza se totiž po mnoho let neprojevuje žádnými příznaky, svému nositeli ale tiše ničí játra. Že je něco špatně, zjistí jedinec až ve chvíli, kdy mu v důsledku cirhózy nebo rakoviny jater orgán selže.
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 5
- starší
- nejstarší