Poruchy srdečního rytmu
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 4
- starší
- nejstarší
Návrh nové úhradové vyhlášky významně omezuje úhrady za kardiologickou a kardiochirurgickou hospitalizační péči – o více než 10 %, což znamená pravděpodobně minus stovky milionů korun. Děje se tak v době, kdy mají nemoci srdce a cév na svědomí asi 40 % všech úmrtí v České republice, a jsou tak s velkým náskokem nejčastější příčinou úmrtí. Pokles úhrad se dotkne většiny kardiovaskulárních center i ambulancí. V konečném důsledku může utrpět jak kvalita, tak rozsah poskytované péče.
Nemoci srdce a cév jsou v ČR nejčastější příčinou úmrtí. Postihují čím dál více lidí, a to i mladších. Na skutečnost, že onemocněním jednoho z nejdůležitějších orgánů v našem těle lze předejít, upozorňuje Vojenská zdravotní pojišťovna v souvislosti se Světovým dnem srdce.
Lékovou ePoradnu pro pacienty na antikoagulační léčbě otevírá společný projekt pacientů a odborníků Rychlé srdce (www.rychlesrdce.cz). Na dotazy zdarma odpovídají zkušení kliničtí farmaceuti. Pacienti mohou pokládat jakékoliv otázky týkající se jejich farmakoterapie (léčba léky). Na lékovou ePoradnu, jíž několik let provozuje nezisková organizace Průvodce pacienta, z.ú., se mohou obracet s dotazy o léčbě pacientů i jejich ošetřující lékaři. Pacientům i lékařům stačí vyplnit webový formulář, který je dostupný buď ze stránek projektu Rychlé srdce anebo ze stránek Průvodce pacienta.
Brandýská nemocnice v současné době nabízí svým pacientům možnost domácího monitorování srdce za pomoci mobilního telefonu. Hlavní výhodou je možnost vyšetřit díky dlouhodobějšímu monitorování srdeční činnosti také pacienty s méně frekventovanými arytmiemi, které není možné běžným způsobem zachytit.
Pacienti v komatu, které přetrvává 7 dnů po zresuscitované náhlé srdeční zástavě a ROSC, jsou častými klienty pohledem medicínské a lékařské etiky, pro rozhodnutí o další léčbě či jejím přerušení a pro poskytování pouze paliativní péče. Neurologové se nyní podrobněji zabývají zpřesňujícími funkčními MRI, která jsou prognosticky podstatně spolehlivější.
U příležitosti Světového dne mrtvice, který připadá na 29. října poukazují odborníci na záludnost postižení. Cévní mozková příhoda (CMP), neboli mrtvice, je způsobena buď nedokrevností mozku při uzávěru některé z mozkových tepen (tzv. ischemická CMP) nebo krvácením do mozku (tzv. hemoragická CMP).
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 4
- starší
- nejstarší