Kožní nemoci
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 4
- starší
- nejstarší
Kožní melanom v ČR představuje 5. nejčastější nádorové onemocnění. Ročně je diagnostikováno u cca 3 500 pacientů. I přes pokročilejší diagnostiku i léčbu na jeho následky umírá každý rok více než 400 osob. Klíčové faktory pro zlepšení situace tak vždy budou prevence a včasný záchyt onemocnění. Do obou těchto oblastí výrazně promlouvá umělá inteligence (AI), nejnověji v podobě aplikace SkinVision, která na základě fotografie dokáže rozpoznat příznaky nejběžnějších typů rakoviny kůže s 95% citlivostí. Přínos AI je tak vysoký, že se zdravotní pojišťovna OZP rozhodla proplácet pořízení roční licence k této aplikaci svým pojištěncům z fondu prevence v programu STOP rakovině kůže.
Podrážděná, zarudlá a intenzivně svědící pokožka – atopický ekzém, který umí potrápit nejen dospělé, ale také děti. Dle dostupných dat počet pacientů v České republice roste, trpí jím 10 % obyvatel. Do prvního roku života se objeví u 60 % dětských pacientů, někteří se s ním naopak setkají až v dospělosti.
Středně těžkým nebo těžkým stupněm atopické dermatitidy trpí v České republice přibližně 22 tisíc osob. Pro zánětlivé onemocnění kůže je charakteristické silné svědění, které významně snižuje kvalitu spánku. Nemoc je také zdrojem psychických obtíží, zhoršené pracovní výkonnosti a zvýšených finančních výdajů. Účinnou terapii představují biologické a cílené preparáty, v současné době je však v ČR užívá jen asi jeden tisíc pacientů z těch, kteří by je potřebovali. Aspekty tohoto onemocnění, připomíná při příležitosti Světového dne atopické dermatitidy, pacientská organizace SPAE.
Pravidelné vystavování pokožky silnému slunečnímu záření může způsobit komplikace do konce života. Výskyt rakoviny kůže neustále stoupá, jen v Česku se ročně jedná o 33 tisíc případů. Přestože se působení slunce spojuje s řadou benefitů (přirozená forma vitamínu D či pozitivní vliv na lidskou psychiku) – jeho dlouhodobé účinky jsou škodlivé a pro kůži nebezpečné.
29. říjen každoročně připomíná vážné zánětlivé onemocnění kůže, které pacientům významně ztěžuje pracovní život a ovlivňuje jejich psychickou pohodu – lupénku.
Atopická dermatitida se dle odborníků v populaci vyskytuje minimálně u dvou procent obyvatel, mezi dětmi dokonce kolem pěti procent. Celkové číslo ale bude velmi pravděpodobně vyšší, uváděné údaje nezohledňují pacienty s velmi mírným průběhem této nemoci. Možnosti léčby atopického ekzému jsou široké a odvíjí se od závažnosti onemocnění. Počínaje využití dermatologických léků, krémů a kožních přípravků, fototerapie a konvenční terapie za použití například cyklosporinu, až po biologickou léčbu v případech, kdy ta předcházející nestačí. Za vrchol v současné terapii atopické dermatitidy se považuje léčba tzv. JAK inhibitory. Tématu se VZP věnuje v souvislosti se Světovým dnem.
První příznaky sklerodermie bývají různorodé – otok rukou, bolesti kloubů, hubnutí, problémy s chůzí nebo s dýcháním. O to těžší je diagnostikovat toto vzácné autoimunitní onemocnění včas. Pacienty většinou k návštěvě lékaře donutí až barevné změny a bolavé vředy na prstech jejich rukou. Často navíc mají pocit, jako by na sobě měli kůži o jedno číslo menší. Sklerodermie ale postihuje i vnitřní orgány, například plíce, jícen, srdce nebo ledviny. Kromě včasné diagnózy je proto velmi důležité, aby na léčbě pacienta spolupracovali lékaři různých specializací. Odborníci na možné komplikace upozorňují v souvislosti se Světovým dnem sklerodermie.
Atopická dermatitida je závažné chronické zánětlivé onemocnění, jehož příznaky negativně ovlivňují kvalitu života pacientů. Potvrzuje to i první česká studie ATODERMA, která zmapovala dopady středně těžké až těžké atopické dermatitidy na pacienty v České republice. Jedná se zejména o nespavost, úzkosti až deprese. Přitom vhodně zvolenou léčbou je už dnes možné potlačit příznaky nemoci do několika dnů od jejího zahájení.
Lupénka (psoriáza) je chronické onemocnění kůže, kterým trpí okolo dvou až tří procent populace. Ačkoliv rudé odlupující se skvrny na těle nejsou nakažlivé, budí nevítanou pozornost okolí a stává se pro nemocného zdrojem psychických potíží i sociální izolace. Cílem Světového dne lupénky je odbourat mýty o této nemoci, informovat veřejnost o jejích projevech i možnostech léčby a zamezit stigmatizaci psoriatiků.
Lupénka neboli psoriáza, která patří mezi chronická autoimunitní onemocnění, postihuje nejen kůži, ale často i nehty a klouby. Má významný negativní dopad na kvalitu života pacientů a bývá rovněž doprovázena dalšími přidruženými nemocemi jako infarktem myokardu, cévními mozkovými příhodami, diabetem 2. typu či depresemi. Přestože její příčina není stále známá, lze ji dnes úspěšně léčit. Klíčová je především včasná a vhodně zvolená léčba. Biologická terapie dokáže zmírnit projevy nemoci na minimum
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 4
- starší
- nejstarší