Encefalitida
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 2
- starší
- nejstarší
Česká republika platí za jednu ze zemí s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Počet případů se přitom na celém kontinentu za posledních 30 let zvýšil o 400 %. U nás každoročně onemocní více než 700 lidí, z nichž pět na nemoc zemře a další desítky mají celoživotní následky. Nejvíce nemocných je v Jihočeském kraji, nejméně v Karlovarském. Podle dostupných dat se klíšťata vyskytují i v oblastech s nadmořskou výškou nad 1000 metrů. Jedinou prevencí je očkování. Hladinu získaných protilátek lze ověřit pomocí laboratorního testu.
Klíšťová encefalitida a lymská borelióza jsou závažná onemocnění přenášená klíšťaty. I když mají shodného přenašeče, jejich příznaky a léčba se liší. Mezinárodní průzkum z roku 2022, který probíhal i v České republice ale ukázal, že lidé nemoci často zaměňují. Vyplývá z něj například, že 64 % dotázaných mylně spojuje klíšťovou encefalitidu s červenou skvrnou s bledým středem objevující se v místě přisátí klíštěte.
Invazivní meningokokové onemocnění patří mezi obávané nemoci. Je známé především svým rychlým nástupem a vysokou úmrtností. Původcem je invazivní bakterie Neisseria meningitis. Infekce se vyskytuje u malých dětí a dospívajících, kteří jsou rovněž nejčastějšími bezpříznakovými nosiči této bakterie. Účinnou ochranou je očkování. Teenagerům mezi 14. a 15. rokem věku jej nově hradí pojišťovna.
Aktivita klíšťata je téměř na vrcholu. Údaje Státního zdravotního ústavu ukazují, že právě v červenci, srpnu a září se objevuje nejvíce případů klíšťové encefalitidy. Například v roce 2019 zaznamenali hygienici 55 % případů klíšťové encefalitidy právě v těchto třech měsících. Sezóna klíšťat bude vrcholit v následujících týdnech. V roce 2020 to bylo 60 % a loni dokonce 70 %. Apel na prevenci a ochranu je nyní velice aktuální. U klíšťové encefalitidy je jediná spolehlivá cesta, jak se onemocnění bránit, očkování. Bez ohledu na sezónu je možné očkovat se celý rok.
Ke konci listopadu 2020 se v České republice nakazilo klíšťovou encefalitidou 811 lidí, tedy více než za celý loňský rok, kdy se jednalo o 774 případů. Počet pacientů s tímto závažným onemocněním, u kterého může dojít k celoživotním následkům, roste již pět let po sobě. Ačkoliv je Česká republika zemí s nejvyšším počtem případů, využívá možnost očkování jen 29 % populace. Na současnou skutečnost upozorňuje MUDr. Dita Smíšková, Ph.D. z Kliniky infekčních nemocí z Nemocnice Na Bulovce.
Nepovinných očkování dnes existuje celá řada a je často velmi těžké rozhodnout se, které očkování a kdy zvolit. O to těžší je situace při rozhodování za svého potomka – ať už je malý, nebo v raně dospělém věku. U očkování proti některým nemocem je váhání pochopitelné. Následky těchto nemocí mohou být tragické a očkování je jedinou specifickou prevencí. Přesně k takovým infekčním nemocem patří invazivní meningokoková onemocnění, jejichž původcem je bakterie Neisseria meningitidis, kterou se lze nakazit podobně jako chřipkou či rýmou – kapénkovou infekcí. Pokud se onemocnění rozvine, postupuje velmi rychle a nejčastěji se projevuje jako zánět mozkových blan (meningitida), nebo otrava krve (sepse). I přes včasnou lékařskou péči mohou být následky závažné. Celosvětově postihuje kolem půl milionu lidí ročně.
Ačkoliv se veřejnost setkává s pojmy klíšťové encefalitidy a borreliózy relativně často, mnoho lidí nemá o klíšťové encefalitidě správné informace. Průzkum z minulého roku například ukázal, že každý druhý si chybně myslí, že je možné klíšťovou encefalitidu léčit antibiotiky (což není možné vzhledem k jejímu virovému původu). Přitom procento výskytu klíšťové encefalitidy je v ČR nejvyšší ze všech evropských zemí, na jejichž území se nakažená klíšťata vyskytují.
Invazivní meningokové infekce patří mezi nejrychleji probíhající onemocnění infekčního původu. Způsobuje je bakterie Neisseria meningitidis, která se přenáší kapénkami tak jako rýma, nebo chřipka. Nejčastějším projevem této nákazy je zánět mozkových blan (meningitida), nebo otrava krve (sepse). Důsledky bývají tragické – až 30% končí smrtí nebo závažnými trvalými následky jako je ztráta sluchu, amputace končetin, zjizvení kůže, deprese, epilepsie atd. Jak tuto nemoc poznat a jak se jí bránit?
Klíšťová encefalitida a lymeská borrelióza jsou dvě častá onemocnění přenášená klíšťaty. Jejich výskyt v České republice je plošný a k přisátí infikovaného klíštěte může dojít v kterémkoliv kraji. Obě onemocnění mohou zanechat dlouhodobé následky, a proto mají preventivní opatření v obou případech značný význam.
Celosvětově je každým rokem hlášeno okolo 10 až 15 tisíc případů onemocnění klíšťovou encefalitidou. V České republice je její výskyt dokonce nejvyšší v celé EU. Rizikové oblasti výskytu infikovaných klíšťat se přitom neustále zvětšují. Loni v červenci bylo například zaznamenáno první lokální onemocnění klíšťovou encefalitidou na území Nizozemska. Vlivem mírné zimy (teplota nad 5 °C) se navíc sezóna aktivity klíšťat prodlužuje. Možnou prevenci proti klíšťové encefalitidě představuje očkování, které lze absolvovat kdykoliv během roku.
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 2
- starší
- nejstarší