Cukrovka
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 16
- starší
- nejstarší
(Pro zajímavost). Změna hmotnosti, časté močení nebo žízeň – pokud začnou kočku trápit tyto problémy, měl by její majitel zpozornět. Může se totiž jednat o cukrovku. Ta, která u koček převažuje, je podobná druhému typu diabetu u lidí. Vinou je často obezita, která zvyšuje riziko cukrovky téměř čtyřikrát. Onemocněním trpí přibližně každá dvoustá kočka. Pravidelné kontroly u veterináře a vhodná dieta mohou rozvoj diabetu ovlivnit.
Pacientů s diabetem každoročně dramaticky přibývá. V České republice už počet pacientů trpících diabetem překročil alarmující 1 milion. Týká se zhruba 505 tisíc mužů a 514 tisíc žen. Bohužel dalších téměř čtvrt milionu lidí o svém onemocnění vůbec neví a nevěnuje přílišnou pozornost ani varovným příznakům. Ačkoliv cukrovkou na světě trpí 537 milionů lidí, nemoc je stále opředena mýty. Některé jsou úsměvné, zatímco jiné mohou nově diagnostikovaným diabetikům či lidem v prediabetickém stavu skutečně uškodit.
Cukrovka je celosvětově jedním z nejvíce rozšířených vážných onemocnění, které s sebou přináší přidružené zdravotní komplikace. Jen v České republice touto nemocí trpí každý 10. člověk. Nejčastěji jde přitom o diabetes 2. typu, který úzce souvisí s obezitou. Pacienti proto musí kromě medikace často přistoupit zároveň k řízené redukci hmotnosti. Proto úprava životního stylu je důležitým krokem v boji s tímto onemocněním. Dobrou zprávou je, že klinické studie prokázaly možnost remise cukrovky, tedy téměř úplné vymizení příznaků nemoci. Ovšem za dodržení určitých podmínek.
Diagnóza diabetu pacienty často zaskočí. Diabetik musí změnit životní styl, více sportovat, přestat kouřit, a především začít sledovat hodnoty cukru v krvi, jehož hodnota určuje stav pacienta. U zdravého člověka může lékař dle hladiny krevního cukru určit, zda mu hrozí diabetes. U diabetika naopak hodnota glykémie upozorní, že nastavená léčba nemoci není správná.
Prudce rostoucí výskyt obezity a s ní spojené cukrovky 2. typu představuje naléhavý zdravotní i socioekonomický problém. Zatímco před necelým půlstoletím trpělo nadváhou nebo obezitou 20 % lidí a diabetem 4 %, dnes má vyšší hmotnost více než 60 % lidí a s cukrovkou se léčí každý desátý obyvatel České republiky. S cílem představit klíčová témata související s prevencí tohoto chronického onemocnění a včasnou intervencí již ve fázi, kdy je možné jej zvrátit, se 14. března 2024 pod záštitou místopředsedy Výboru pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny konal kulatý stůl s odborníky.
V roce 2014 přišly do světa medicíny preparáty nazvané glifloziny. Slibný lék z počátku pomáhal především oddálit komplikace cukrovky. Následné klinické studie nyní odhalují, že potenciál léku je mnohonásobně větší.
Česká republika dosáhla neslavného milníku – celkový počet diabetiků přesáhl podle posledních dat jeden milion případů. Počty pacientů s cukrovkou navíc rostou kontinuálně a WHO varuje doslova před epidemií cukrovky. Diabetes mellitus je chronické metabolické onemocnění s vysokou morbiditou a mortalitou. Společným projevem je hyperglykemie vzniklá v důsledku absolutního či relativního nedostatku inzulinu, respektive poruchy sekrece inzulinu.
Počet diabetiků v České republice přesáhl 1 milion a neustále roste. Každý rok na nemoc zemře 22 tisíc lidí. Již tak závažný stav navíc komplikují i přidružená onemocnění – diabetická retinopatie, nefropatie, neuropatie a riziko srdečního infarktu. Komplikace ohrožují až 29 % diabetiků. Zatímco cukrovka 1. typu má původ v genech, diabetes 2. typu se obvykle získá. Protože v počátku onemocnění často nejsou příznaky zjevné, prevence je klíčová. Že je něco v nepořádku napoví častá žízeň, úbytek váhy, bolest břicha, nechutenství, únava nebo dušnost. Riziko cukrovky lze ověřit prostřednictvím laboratorního testu.
Alkohol k Čechům tak nějak patří. Podle statistik vypije ročně každý Čech až 169 litrů alkoholických nápojů. I přesto, že alkohol není organismu prospěšný, málokdo si odpustí přípitek. Diabetici by se ovšem měli mít obzvlášť na pozoru. Konzumace alkoholu může výrazně ovlivňovat stabilitu glykémie. V kombinaci s určitými diabetickými léky, by jedna sklenka mohla stát i život. Pokud si ale diabetik nemůže nebo nechce alkohol odepřít, měl by se řídit radami odborníků.
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 16
- starší
- nejstarší