Lidské tělo

       Abecední seznam lidského těla       


Kategorie: Lidské tělo Aktuality 
21.červenec 2022

Onemocnět během léta je vždy nepříjemné, ale dobré je, že málokdy je třeba nasadit antibiotika. Většina infekcí je virová a organismus si s nimi dokáže poradit.  Nejčastější situace vysvětlují odborníci - praktická lékařka MUDr. Ludmila Bezdíčková z Prahy 6 a pediatr MUDr. Daniel Dražan z Jindříchova Hradce.

 


Kategorie: Lidské tělo Aktuality 
04.březen 2021

Kdokoliv se může ocitnout v situaci, kdy je jeho život závislý na darované krevní plazmě. I proto lékaři vyzývají, aby se co nejvíce lidí stalo dárci krevní plazmy. Pro potřeby podání léků z plazmy při operacích nebo pacientům po úrazech přitom nezáleží na tom, zda dárce plazmy prodělal COVID-19 a jestli má v krvi protilátky. Plazma mužů, jež prodělali COVID-19, je žádaná pro pacienty se závažným průběhem onemocnění COVID-19. Nicméně u ostatních pacientů závislých na lécích z plazmy na množství protilátek nezáleží. Proto může darovat plazmu opravdu téměř každý zdravý dospělý. V Česku je okolo čtvrt milionu dárců krevní plazmy. Bohužel okolnosti související s pandemií uvěznily mnoho z nich doma. Je potřeba, aby zdraví, dospělí lidé, kteří mohou, přišli krevní plazmu darovat. Odběrová centra jsou otevřena a darování plazmy je naprosto bezpečné. Každému odběru krevní plazmy je přítomný lékař.


Kategorie: Aktuality Lidské tělo 
15.duben 2020

Statisíce lidí se ocitly ze dne na den „uvězněni“ mezi čtyřmi stěnami, bez možnosti pokračovat ve svých obvyklých pohybových aktivitách s přáteli, v posilovně nebo pod dohledem profesionálů – fyzioterapeutů. Mnozí z nich se snaží v pohybu pokračovat alespoň omezeně doma a cvičí podle volně dostupných cvičebních videí, která v posledních dnech zaplavila internet. Lékaři různých odborností ale varují: cvičte s ohledem na své limity, není vhodná doba zjišťovat, kde jsou vaše hranice, a riskovat úraz ve chvíli, kdy se zdravotníci snaží zvládnout pandemii.


Kategorie: Lidské tělo 
29.listopad 2006
Kyčelní klouby jsou největšími kulovými klouby lidského těla. Spojují dolní končetinu s pánevní kostí. Jejich součást í jsou hlavice stehenních kostí (stehenní kost - lat. femur) a jamky pánevní kosti (kyčelní jamka - lat. acetabulum). Jamky jsou vyplněny tukovým polštářem, jehož úkolem je tlumit nárazy hlavice kloubu při pohybu.

Kategorie: Lidské tělo 
13.prosinec 2004
Játra jsou pozoruhodně přizpůsobivý orgán, který je schopen zajistit požadované funkce i tehdy, je-li zničena či odstraněna polovina, nebo dokonce až tři čtvrtiny jeho tkáně.

Kategorie: Lidské tělo 
03.prosinec 2004
Jak Jonáš, tak baron Prášil by v břiše velryby těžko ve zdraví přežili. Těžko by někdo z nás dobrovolně podstoupil lázeň v koncentrované kyselině, která zesiluje účinek trávicího enzymu pepsinu.

Kategorie: Lidské tělo 
17.listopad 2004
Když ledviny selžou a odpadní látky v těle zůstávají, nastane situace stejně vážná jako při selhání mozku či srdce.

Kategorie: Lidské tělo 
28.září 2004
Dýchání odjakživa symbolizuje život. S prvním nádechem přicházíme na svět, s posledním výdechem odcházíme. Místem, kde je krev obohacována životodárným kyslíkem, jsou plíce. Plíce jsou se zevním okolím spojeny dýchacími cestami.

Kategorie: Lidské tělo 
10.září 2004
Orgán vážící pouhých 300 gramů dokáže mimo jiné za klidových podmínek přečerpává každou minutu pět litrů krve.

Kategorie: Lidské tělo 
23.červen 2004
Dynamickým prvkem, uvádějícím lidské tělo do pohybu, jsou svaly. Dokonalý pohyb lidského těla umožňuje teprve spojení kostí, kloubů, svalů a šlach za výrazné pomoci nervového systému.