Poradna - nemoci a příznaky


Kategorie: Aktuality Poradna - nemoci a příznaky Choroby Střevní obtíže 
01.duben 2022

S perianální formou Crohnovy nemoci se za svůj život setká téměř 43 % pacientů. Osvětová kampaň Nemoc není trapná se zaměřuje na symptomy nemoci, píštěle a abscesy kolem konečníku. O těchto problémech se pacienti většinou ostýchají mluvit se svým okolím i s lékaři. Digitální kampaň představuje reálné příběhy pacientů a poukazuje na to, že nemoci by neměly být tabu. K vidění bude  celý duben 2022.


Kategorie: Aktuality Poradna - nemoci a příznaky 
17.únor 2022

Vliv vnějšího prostředí (dlouhodobé sledování monitoru, televize nebo čtení při nedostatku světla) může být jedním z faktorů zhoršeného vidění. Na rozvoji refrakčních vad, jako je krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus, má však důležitý podíl genetika.


Kategorie: Aktuality Poradna - nemoci a příznaky Nemoci a jejich příznaky 
27.říjen 2020

Význam, počet, rozsah parenchymových plicních chorob a onemocnění stoupá. Příčin i forem je mnoho. Patologické změny dominují především v plicním intersticiu; z toho důvodu patří do společné kategorie intersticiálních plicních chorob ( ILDs). Idiopatická plicní fibróza ( IPF) je nejčastější. Více se vyskytuje u mužů v poměru 7 : 3 vůči ženám, především u seniorů nad 60 let. Má chronický a nezvratný průběh s postupným rozvojem dechové nedostatečnosti a s výhledem dožití přibližně 3 roky. U ostatních ILDs dominuje převážně fibrfbrotizace nad zánětem; choroby jsou poměrně heterogenní a s příznivější prognózou přežití a dožití. I u nich ale postupnmě převažuje fibrotizace a finální multiorgánové selhání.


Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky Aktuality 
11.červen 2015

S infekcí močových cest se alespoň jednou za život setká více než polovina žen. U 15 % z nich se navíc záněty opakovaně vrací. První močové infekce mohou vznikat již v dětském věku. Největší procento dívek se však s nemocí setká se začátkem pohlavního života. Další životní období, kdy jsou ženy k rozvoji infekcí více náchylné, představuje menopauza. Prevence spočívá především v dodržování tzv. režimových opatření. 


Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky 
18.červen 2001
Jiz třetí rok beru antidepresiva, konkrétně Deprex 1 tbl denne a večer Xanax, dostala jsem se k dávce 1-2 mg denně. Ráda bych lék vysadila, mám ale nepříjemné abstinenční příznaky v podobě třesu a nevolnosti a vrací se mi depresivní pocity. Prosím o radu zda existuje nějaký lék pro potlačení abstinenčních přiznaků.

Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky 
13.červen 2001
Jsem student postgraduálního studia Fakulty aplikované psychologie na J.M.Universitě v Liverpoolu. Moje téma disertační práce se týká poruch příjmu potravy mezi uživatelkami drog. Vzhledem k tomu, že jsem již téměř dva roky ve Velké Británii, nemám dostatek přístupu k českým informacím. Zajímalo by mě, jestli existuje nějaká nová studie v obecné populaci a jak se k této stutii dostat co nejrychleji. Jedná se mi především o velmi obecné informace rázu ""x% v obecné populaci v ČR trpí těmito pruchami"".

Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky 
12.červen 2001
Vážený pane doktore, chtěla bych se Vás zeptat, co si myslíte o opakovaném (chronickém?) zánětu spojivek. Asi tři roky chodím k očnímu lékaři se stále stejným problémem: zarudlé oči, pocit pálení a řezání. Za tu dobu jsem vystřídala několikery kapky s antibiotiky a kortikoidy (Cortison, Isopto Cetaprex, Spersadex). Mezitím jsem střídavě dostávala ""umělé slzy"", které mě spíš dráždily. Jedině Spersadex mi vždy pomohl, ale nyní pouze dočasně. Byla provedena kultivace a objevil se Streptococcus alpha a Enterococcus. Dostala jsem kapky Ciplox a antibiotika Sumamed. Výtěr z krku a nosu byl v pořádku. Stále mám ale stejné potíže. Lékař mi řekl, že někdo se podobných zánětů nikdy nezbaví a na chronický zánět spojivek prý neexistují žádné kapky. Chtěla bych se tohoto nepříjemného problému zbavit a proto Vás prosím o radu.

Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky 
08.červen 2001
Je mi 29 let, měřím 1,75m, vážím 50 kg. Již delší dobu nemohu přibrat a mám problémy s menstruací. Můžete mi poradit, popř. odkázat na odborné pracoviště?

Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky 
01.červen 2001
Vážený pane doktore, potřebovala bych vědět, zda je možné navýšení mé váhy z důvodu nedostatku hormonů. Po operaci jsem po roce přibrala 15 kg s tím, že mne předávkovali hormony. Přestala jsem proto brát jakékoliv hormony, ale neustále jsem na stejné váze; nemůže to tedy být zase nedostatek hormonů.

Kategorie: Poradna - nemoci a příznaky 
01.červen 2001
Mám zduřelé tříselné uzliny (na levé straně). Chtěl bych se zeptat, čím je to způsobeno a kam bych měl jít? Také bych se chtěl zeptat, zda to nemůže mít spojitost s tím, že mám zduřené chámovody (také levá strana). Poraďte mi, prosím, jak mám postupovat.