Děti
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 20
- starší
- nejstarší
Slabší výkonnost školáků v době výuky může způsobovat už mírná dehydratace. Opomíjení pitného režimu prokazatelně může za výpadky krátkodobé paměti, horší sluchové vnímání nebo schopnost reaktivity při vyučování. Kognitivní funkce dětí i dospělých naopak zlepšuje dostatečný příjem tekutin a také minerálních látek, jejichž bilanci v organizmu přirozeně pozitivně ovlivňuje pití minerálních vod. Školní prospěch svých dětí proto mohou rodiče podpořit jednoduše už tím, že je naučí správně pít.
V posledních letech se v České republice zvyšuje počet dětských úrazů, přičemž nejčastěji postihují náctileté. Dle statistiky VZP ČR muselo v loňském roce vyhledat lékaře více než 220 tisíc dětí, nejčastěji kvůli poranění ruky, nohy a hlavy. Nejvíce dětí bylo ošetřeno na začátku a na konci školního roku. Náklady na léčbu úrazů přesáhly 830 milionů korun.
Mateřské mléko je nejpřirozenější a nejzdravější forma dětské nutričně vyvážené stravy, kojenci poskytuje vše potřebné pro správný vývoj a imunitu. Kojení má pozitivní přínos nejen pro samotné miminko, ale také pro matku, posiluje se mezi nimi vazba, která při kojení vzniká. Vojenská zdravotní pojišťovna připomíná jeho význam při příležitosti Světového týdne kojení.
Procento novorozenců, kteří jsou kojení při odchodu z porodnice, je poslední roky ustálený. Letos je to 91 %, což je prakticky stejný počet jako v předchozích letech. Stejně tak podíl dětí kojených v 6 měsících je poslední roky stabilní a pohybuje se okolo 60 %. Letos to je konkrétně 63 %. Ukázal to pravidelný průzkum Nadačního fondu 1000 dní do života.
Pár minut svižné chůze nebo schody místo výtahu. Malé změny v pohybových návycích mohou mít pozitivní efekt na zdraví a pokud se spojí s preventivními prohlídkami u lékaře, mohou Češi pro své tělo udělat hodně. S vyšší tělesnou hmotností – nadváhou či obezitou – se totiž potýká více než 60 % obyvatel naší země. Heslo: Zdraví nazdar! vyzývá veřejnost k boji proti největšímu nepříteli Česka. Cílem je motivovat lidi k pohybu, aktivní péči o své zdraví a boji proti špatné kondici. Kampaň spouští zdravotnická skupina EUC ve spolupráci s Českou obcí sokolskou při příležitosti XVII. všesokolského sletu.
Nadváha, obezita, a spolu s tím i pokládání základů pro další zdravotní problémy v dospělosti. Počet českých dětí, které žijí s váhou či obezitou, roste. Problém se přitom netýká jen školních dětí a dospívajících, ale zasahuje už i předškoláky. Vinou je kromě nedostatku pohybu především nevyvážená strava, kterou ovšem řada rodin nevnímá jako problém. Na zdraví a stravovací návyky předškolních dětí se zaměřil průzkum, který pro společnost Hero Česko realizovala agentura STEM/MARK. Podle Státníhi zdravotního ústavu trpí nadváhou až 60 % dospělé populace v Česku. Alarmující je zjištění, že problém se netýká jen dospělých. Situaci neprospěla ani covidová pandemie, která omezila pohybové aktivity a návyky dospělých i dětí.
Čím dříve, tím lépe. Platí i v případě očkování proti lidskému papilomaviru neboli HPV. Podle studie se s ním mladiství mohou setkat již v 11 letech. Vakcína je však nejúčinnější, pokud se aplikuje dříve, než k tomuto setkání dojde. HPV je jednoznačnou příčinou vzniku rakoviny děložního hrdla a rizikovým faktorem dalších onemocnění, jako je karcinom anu, pochvy, zevních rodidel, ale i dalších přidružených chorob, (genitální bradavice nebo polypy dýchacích cest). Zároveň je nejčastější virovou pohlavně přenosnou infekcí, a tak je vhodné děti očkovat ještě před začátkem jejich pohlavního života. K přenosu virů však může docházet i jinou než čistě pohlavní cestou, a proto experti radí s očkováním neotálet. Vakcína je v ČR od letošního roku 2024 plně hrazena chlapcům a dívkám ve věku 11–14 let(do 15. narozenin).
Lékaři s obavami pozorují přibývající počty malých pacientů, kteří se zakulacují. Rodiče si totiž často nepřipouštějí možné zdravotní následky, které dětem hrozí. Přibývají počty případů, kdy se ještě před dovršením dospělosti musí začít léčit s vysokým krevním tlakem, cholesterolem nebo cukrovkou 2. typu. Trpí také klouby a držení těla. Podle odborníků mohou dětem pomoci například pobyty v léčebnách, kde se seznámí se základy životosprávy, ale i možnostmi zdravého pohybu. (Téma konference pediatrů Pohybem k životu, 11. dubna 2024 v Blansku.)
Děti jsou v dopravním provozu více zranitelné. Příčinou je jejich stále ještě nedokončený vývoj a fyzické dispozice. Zdravotní následky dětí při dopravních nehodách proto bývají v mnoha případech velmi vážné.
Své děti posílají na sportovní kroužky dvě třetiny českých rodičů. Při jejich výběru se 88 procent z nich rozhoduje podle osobnosti trenéra. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro akci Díky, trenére. Ta oceňuje nasazení trenérů mládeže a dává mladým sportovcům možnost vyjádřit jim poděkování za všechnu energii, kterou do svých činností dlouhodobě vkládají. Ode dneška mohou děti i jejich rodiče nominovat své oblíbené kouče.
- nejnovější
- novější
- Stránka 1 z 20
- starší
- nejstarší