Medicína

Příběhy z praxe


Kategorie: Cestování Zajímavosti 
03.duben 2002
Význam ochrany při cestování se nesmí podceňovat. Je třeba si uvědomit, že nebezpečí onemocnění infekční chorobou se týká nás všech. Pro ilustraci uvádíme skutečné příběhy, které se staly českým turistům v zahraničí, pouze jména jsou smyšlená. Tyto příběhy Vás nemají odradit od cestování, ale mají Vás donutit zamyslet se nad otázkou, zda se dostatečně chráníte při svých cestách do zahraničí.

MALÁRIE
Student Petr (23) z Kolína si naplánoval velmi zajímavé prázdniny. Odletěl do jihovýchodní Afriky, kde pobýval pět týdnů především v Keni a Tanzánii. Jako chemoprofylaxi použil Delagil. Po návratu se zdálo být vše v pořádku. Desátý den se objevila horečka a zimnice. Třináctý den teplota stoupla na 40 °C, Petr blouznil, upadal do mdlob a trpěl závratěmi. Na infekční klinice FN Na Bulovce byl hospitalizován s tropickou malárií s těžkým průběhem, kdy došlo k poškození jater, ledvin, plic a krvetvorby. V nemocnici strávil 15 dní.

BŘIŠNÍ TYFUS
Paní Jana (52) se rozhodla pro dvoutýdenní kombinovanou dovolenou v Egyptě. První týden se plavila po Nilu. Na doporučení průvodce se turisté v řece koupali. Třetí den je stihla „faraónova kletba“, jak se v Egyptě říká průjmu. Dokončili plavbu a druhý týden, pobytový, strávila paní Jana ve čtyřhvězdičkovém hotelu v Hurgadě. Třetí den po návratu domů se jí začala postupně zvyšovat teplota, cítila se zesláblá. Začaly ji bolet zuby a dásně, antibiotická léčba byla úspěšná jen dočasně. Dvacátý den byla paní Jana hospitalizována na infekční klinice FN Na Bulovce s diagnostikou břišního tyfu.

TROPICKÁ MALÁRIE
Pan Mirek (45) odjel na týdenní služební cestu do africké Keni. Jako chemoprofylaxi použil Delagil, stejně jako při obdobné cestě před 7 lety. S lékařem se ovšem o výběru léku neporadil. Desátý den po návratu domů byl pan Mirek na zabijačce, kde začal najednou zvracet, objevil se průjem, teplota 38 °C a akutní zánět žaludku a střev. Dvanáctý den se teplota zvýšila na 40 °C a dostavila se třesavka. Následující den začal krvácet z nosu. Na infekční klinice FN Na Bulovce byl pan Mirek hospitalizován patnáctý den s tropickou malárií se zhoubným průběhem (selhání ledvin, plic, krvetvorby, zánět žlučníku a močových cest). V nemocnici strávil 43 dnů.

TERCIANA
Paní Jitka (45) si splnila dávný sen a odjela na tři týdny do Mexika. Během pobytu procestovala poloostrov Yucatán a toulala se i po pralese Tobasco. Jako chemoprofylaxi užívala přípravek Delagil. Ihned po návratu domů kúru ukončila. Za pět měsíců poté se dostavila horečka a také bolest svalů a kloubů. Lékaře o svém pobytu v Mexiku neinformovala, a tak byla léčena na protrahovanou chřipku. Po osmi dnech od návštěvy ordinace byla paní Jitka hospitalizována na infekční klinice FN Na Bulovce s třídenní malárií (terciana).

KVARTANA
Pan Jan (30) z jižních Čech strávil jako turista pět týdnů v africké Ghaně. Procestoval celou zemi a aby zážitek z divočiny ještě podtrhl, stanoval v travnaté savaně. Protože však nepoužíval žádné repelenty ani moskytiéru, značně ho poštípali komáři. Jako chemoprofylaxi použil homeopatikum. Jedenáctý den po návratu domů se dostavila horečka a pan Jan se domníval, že dostal chřipku. Za další tři dny se přidala bolest hlavy a pocit blouznění. Jan byl nakonec hospitalizován na infekční klinice FN Na Bulovce s diagnózou kvartana – čtyřdenní malárie.

Autor: zpracováno redakčně