Medicína

Patologické hráčství a tělesné zdraví


Kategorie: Problémy s hazardem 
08.únor 1999
Američtí lékaři přirovnávají patologické hráčství k závislosti na kokainu.

V obou případech dochází k nebezpečnému vybičování tělesných funkcí a pak ke stavům vyčerpání. Z uvedeného vyplývají i rizika patologického hráčství pro tělesné zdraví:

 • Je ohroženo srdce. Většina patologických hráčů jsou muži, u nichž je vyšší riziko srdečních chorob než u žen i za normálních okolností. Patologické hráčství toto riziko ještě zvyšuje. Může za to stres spojený s hrou, často chaotický způsob života a vleklé vyčerpání.

 • Zhoršovat se mohou i další nemoci související se stresem: vysoký krevní tlak, vředová choroba žaludku a dvanáctníku, střevní nemoci, cukrovka. Vyšší nebezpečí těchto chorob a různých duševních problémů je i u příbuzných, protože i oni bývají vystaveni nadměrnému a dlouho trvajícímu stresu. Měli by tedy svému zdraví věnovat zvýšenou pozornost.

 • Mnoho hodin strávených vysedáváním u hracích automatů a stres působí nepříznivě zejména na krční a bederní páteř a může vést k bolestivým potížím.

 • Zaujetí hrou u patologických hráčů přináší zanedbání péče o zdraví. U hráčů se tedy můžeme setkat s opomíjenými a neléčenými nemocemi (např. chrupu).

 • Zanedbávání výživy, často jednostranná, chudé a nezdravé jídlo.

 • Zvyšuje se riziko tělesných problémů působených alkoholem, tabákem a jinými návykovými látkami.

Máte-li se hrou určitý problém, dovolte, prosím, několik otázek:

 • Kdy vám naposledy změřili krevní tlak?

 • Jste-li muž a je-li vám přes 30 let, kdy vám naposledy dělali EKG (elektrokardiogram – vyšetření srdce)?

 • Kdy jste byl naposled na prohlídce u zubaře? (Nemělo by to být déle než zhruba před půl rokem.)

 • Co říkají na hru páteř a klouby? Nebylo by rozumnější a příjemnější si místo hry lehce zacvičit?

 • Neodbýváte trochu jídlo? Máte alespoň dvě teplá jídla denně? Přijímáte dostatek vitamínů? Obsahuje vaše strava zeleninu, ovoce, luštěniny, celozrnné výrobky?

 • Necítil jste se po tělesné stránce lépe v době, kdy jste ještě nehrál?

Následuje několik tipů, jak svému tělu vynahradit příkoří, jimiž bylo v době, když jste hrál, vystaveno:

 • Přiměřený životní styl, kde je práce i odpočinek, tělesná i duševní aktivita, povinnosti i zdravá zábava a odreagování.

 • Relaxace a jóga vám může pomoci lépe zvládat stres.

 • Tělesná cvičení zlepší vaši kondici a prospívají i po duševní stránce (mírní se tak úzkosti i deprese).

 • Zdravá výživa: Proti stárnutí a stresu působí strava s dostatkem vitamínu C (např. zelí, papriky), vitamínu A (mrkev, špenát), nestravitelných zbytků (zelenina, ovesné vločky, luštěniny) a střídmost. Pro nervový systém a játra jsou pak důležité vitamíny skupiny B. K přirozeným zdrojům vitamínu B patří celozrnné výrobky, ovesné vločky, hnědá rýže (u nás rýže natural), luštěniny a ořechy. Varovat je naopak třeba před potravinami obsahujícími nadbytek živočišných tuků. Vepřové sádlo se ve vyspělých zemích používá dnes prakticky výlučně k průmyslovým účelům. Vhodné není ani tučné maso nebo nadbytek másla. Vejce obsahují nezdravý cholesterol, ale na druhé straně vitamíny skupiny B. pPříliš sladká jídla, jako různé zákusky nebo oplatky, vedou ke kolísání krevního cukru, což může vyvolat pocit hladu krátce po jídle a podle některých odborníků i určitou psychickou nerovnováhu. Šlágrem světové dietetiky jsou naopak nestravitelné zbytky neboli vláknina. Tyto látky se z trávicího systému nevstřebávají a opouštějí ho zhruba ve stejném stavu, v jakém se do něj dostaly. Zpomalují tak vstřebávání cukrů a tím brání prudkým výkyvům hladiny cukru v krvi. Navíc vláknina urychluje průchod potravy střevem a je prevencí nádorů tlustého střeva. Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří opět výrobky z celozrnné mouky, luštěniny, zelenina, brambory, ovesné vločky.

 • Soustavně spolupracujte se svým lékařem a choďte podle jeho doporučení na pravidelné kontroly (včetně zubních).

 • Buďte na sebe hodní.

U automatu jsem si zdraví ničil tím, že jsem vykouřil i 50 cigaret denně. Neustále jsem seděl na židli ohnutý a ničil si oči.
Patologický hráč

V duchu jsem si přehrával jeden z nejúspěšnějších dnů, kdy jsem hrál. Konečně jsem přišel na minulé chyby a vyhrál jsem balík. To by bylo v pořádku, ale vzápětí mi naměřili tlak 230 na 150...
Dopis patologického hráče z vězeňské nemocnice

U obou skupin se během hazardní hry (automaty s ovocem) zvýšila tepová frekvence přibližně o 22 tepů za minutu...
Z odborné práce uveřejněné v Addict. Behav., 18, 1993, č.3, s.365-372

Cvičení s činkami provozuji v současné době spolu s několika dalšími pacienty na oddělení. Ke sportování může připočíst i pěší túry a procházky v přírodě, ke kterým mám v místě bydliště velice vhodný terén - roviny střídající se s menšími kopečky.
Patologický hráč v léčení, 40 let

Je to jiný člověk.
Přítelkyně abstinujícího patologického hráče

Autor: Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.