Asijská koření
Galgán lékařský
Rozšíření a popis. Galgán lékařský, Alpinia offcinarum, z čeledi Zingiberaceae, zázvorovitých, je vytrvalá bylina rostoucí ve východní Indii a na přilehlých ostrovech planě. Ve větší míře se pěstuje v Číně, Japonsku, Thajsku, Vietnamu a v dalších zemích této oblasti. Má tlustý, vodorovně rostoucí plazivý oddenek, z něhož vyrůstají přímé, až dva metry vysoké lodyhy. Jsou porostlé dvouřadými, přisedlými, úzce kopinatými a kožovitými listy s blanitými jazýčky. Lodyhy jsou zakončeny hroznem zelenavě bílých vonných květů. Plod je zdužnatělá kulovitá a červenavá tobolka obsahující 2 až 3 tmavohnědá semena.
|
Květ galgánu |
K čemu se užívá. Užívá se při stagnaci stravy, zvracení, průjmech, bolestech žaludku, chronických zánětech střev, při otravě alkoholem. Doporučená denní dávka se pohybuje mezi 1 až 3 g drogy.
Galgán jako koření. Oddenky jsou známy také jako “siamský zázvor” a jsou cenné v asijské kuchyni ke kořenění masa i ryb, zeleninových jídel a salátů, přidávají se do polévek apod. V potravinářském průmyslu slouží k výrobě likérů a octa.
Existují ještě další druhy? Z velkého množství druhů, které se užívají obdobným způsobem, si pozornost zaslouží především galgán velký, Alpinia galanga, rozšířený v jižní a jihovýchodní Asii, zejména v jižní Číně, v Thajsku a Vietnamu. V Indii, Barmě, na Jávě a Bali roste Alpinia malaccensis.