Asijská koření

Galgán lékařský


Kategorie: Asijská koření 
12.červenec 2002
Galgán lékařský (Alpinia officinalis) je blízkým příbuzným všeobecně známého zázvoru.

Rozšíření a popis. Galgán lékařský, Alpinia offcinarum, z čeledi Zingiberaceae, zázvorovitých, je vytrvalá bylina rostoucí ve východní Indii a na přilehlých ostrovech planě. Ve větší míře se pěstuje v Číně, Japonsku, Thajsku, Vietnamu a v dalších zemích této oblasti. Má tlustý, vodorovně rostoucí plazivý oddenek, z něhož vyrůstají přímé, až dva metry vysoké lodyhy. Jsou porostlé dvouřadými, přisedlými, úzce kopinatými a kožovitými listy s blanitými jazýčky. Lodyhy jsou zakončeny hroznem zelenavě bílých vonných květů. Plod je zdužnatělá kulovitá a červenavá tobolka obsahující 2 až 3 tmavohnědá semena.

 
Květ galgánu
Obsahové látky. Užívá se oddenek (Galangae rhizoma), který obsahuje 0,5 až 5 procent silice, dále flavonoidy, kemferol, kvercetin a isorhamnetin. Pálivou chut' oddenku způsobuje netěkavý fenol galangol.

K čemu se užívá. Užívá se při stagnaci stravy, zvracení, průjmech, bolestech žaludku, chronických zánětech střev, při otravě alkoholem. Doporučená denní dávka se pohybuje mezi 1 až 3 g drogy.

Galgán jako koření. Oddenky jsou známy také jako “siamský zázvor” a jsou cenné v asijské kuchyni ke kořenění masa i ryb, zeleninových jídel a salátů, přidávají se do polévek apod. V potravinářském průmyslu slouží k výrobě likérů a octa.

Existují ještě další druhy? Z velkého množství druhů, které se užívají obdobným způsobem, si pozornost zaslouží především galgán velký, Alpinia galanga, rozšířený v jižní a jihovýchodní Asii, zejména v jižní Číně, v Thajsku a Vietnamu. V Indii, Barmě, na Jávě a Bali roste Alpinia malaccensis.

 

 

Autor: Prof. Ing. Pavel Valíček DrSc.