Rostliny s tonizujícími účinky

Rostliny s tonizujícími účinky


Kategorie: Rostliny s tonizujícími účinky 
17.únor 2001
Příroda a léčivé rostliny. Od nepaměti užívá člověk rostliny nejen jako součást potravy, ale také jako léčebné prostředky. V dávných dobách lidé používali v tradiční medicíně kolem 4000 druhů léčivých rostlin, dnes jich je daleko méně, ale jsou podrobněji prozkoumány.
V lidové medicíně je to nyní asi 800 druhů a v evropské oficiální medicíně kolem 300 druhů, včetně cizokrajných. Mnohé z nich znalo již tradiční léčitelství, jiné jsme poznali teprve nedávno a některé čekají na objevení. Přitom tonizující rostliny patří mezi nejvýznamnější. Například ve starých čínských kompendiích je tato skupina zastoupena 19 procenty, v japonských dokonce 33 procenty.

Jaký je vztah mezi léčivými a tonizujícími rostlinami? Za léčivé rostliny označujeme druhy používané v různých formách k léčení chorob lidí i zvířat nebo jako suroviny k výrobě léčiv. Obsahují látky schopné buď vzniku choroby předcházet, nebo vzniklou chorobu léčit, případnězmírnit její průběh. Tonizující rostliny k nim mají velmi blízko, některé z nich dokonce mají i léčivé účinky. Rozhodující je však jejich blahodárné působení na organismus, jehož činnost tonizují, tedy vyrovnávají či harmonizují.

Jak je možno definovat tonizující rostliny? Tyto rostliny jsou zdrojem přírodních látek zvláštního typu, které nejsou toxické ani návykové. Svým komplexním účinkem na živočišný organismus snižují nepříznivě vlivy stresu, a zvyšují tak nespecifickou odolnost organismu. Zpravidla nemají stimulační či tonizující vliv na zdravé lidi, ten se projevuje především u oslabených nebo nemocných. Svým způsobem sem můžeme zařadit i tzv. stimulující nápoje jako je káva, čaj, guarana, maté apod.

Existují i jiná pojmenování pro tyto rostliny? Kromě názvu tonizující rostliny se objevují i další. Například známý britský vědec dr. S. Fulder navrhuje pro tyto biologicky aktivní látky název harmonizátory, protože přispívají k vytvoření souladu mezi duševní a tělesnou činností, umožňují lépe překonávat únavu a stres i některé nepříjemné procesy stárnutí. Jiní odborníci pokládají za nejvhodnější pro preparáty z těchto rostlin výraz

Kořen ženšenu pravého, jedné
z
 nejznámnějších tonizujících rostlin
adaptogeny, neboť zvyšují schopnost lidského organismu přizpůsobit se, tedy adaptovat k neúměrně zvýšeným fyzikálním, chemickým, ale i psychickým faktorům vnějšího prostředí.

Kde tyto rostliny rostou? Areál těchto druhů rostlin je velmi široký a je možno říci, že v každém regionu najdeme nějakou rostlinu s těmito schopnostmi. Rostou v amazonských tropických pralesích, v sibiřské tajze, stejně jako v Africe či Severní Americe. Avšak významnou oblastí je především Dálný východ, kde je těchto rostlin soustředěno nejvíce. Dnes se však s nimi setkáváme i v zahradách, sklenících a bytech mnoha pěstitelů, což platí i o naší republice.

Jaké je botanické zastoupení těchto rostlin? Jedním z nejznámějších druhů patřících do této skupiny je bezesporu ženšen pravý, Panax ginseng, z čeledi Araliaceae, aralkovitých. Tato čeleď je však zajímavá nejen tím, že jsou v ní i další druhy s tonizujícími účinky, ale mnohé pocházejí právě z oblasti Dálného východu.

Autor: Prof. Ing. Pavel Valíček DrSc.