Medicína

Týden pohybu pro roztroušenou sklerózu


Kategorie: Nemoci a jejich příznaky Aktuality 
22.březen 2025
Kruhové tréninky, taiči nebo běh – tyto a řadu dalších fyzických aktivit si letos vyzkoušejí lidé s roztroušenou sklerózou (RS). Připojí se k nim jejich blízcí, lékaři a terapeuti. Tradiční akce MaRS se letos mění z původně 24hodinového maratonu na Týden pohybu pro RS. Startuje v pondělí 24. března a trvá až do soboty 29. března 2025. Zájemci si budou moct zacvičit ve třech desítkách měst po celé republice. Smyslem akce je nejen podpořit pacienty v jejich boji s nemocí, ale také upozornit na zásadní roli pravidelného pohybu v léčbě RS.
„MaRS je sportovní událostí, ale především místem setkávání a sdílení. Ukazuje, že i s roztroušenou sklerózou se dá vést aktivní život,“ vysvětluje ředitelka Nadačního fondu IMPULS, který každoroční celorepublikovou akci zaštiťuje. Smyslem je motivovat pacienty s RS k pravidelnému cvičení, jež prokazatelně zlepšuje průběh onemocnění. „Pravidelný pohyb potlačuje zánět a vytváří v mozku nové spoje mezi nervovými buňkami, což je zásadní pro přenos signálů mezi centrální nervovou soustavou a různými částmi těla,“ doplňuje vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Program letošního čtrnáctého ročníku MaRS nabídne desítky lekcí v tělocvičnách, fitness centrech i venku, a to celým Českem. „Od pomalejších cvičení, jako je taiči, jóga nebo pilates, až po akčnější posilovací a aerobní tréninky. V nabídce jsou i různé venkovní aktivity, například běh nebo procházkové stezky. Tak aby si každý pacient našel to svoje,“ popisuje fyzioterapeutka. Akce má nemocným představit různorodé možnosti pohybu. Zacvičit si mohou nejen lidé s RS, ale kdokoli, kdo chce pacienty podpořit.

Mohou se zapojit členové rodiny, přátelé, ale i lékaři a další zdravotníci, aby si spolu s nemocnými s RS vyzkoušeli třeba nový pohyb a strávili spolu volný čas. Účastnit se mohou také lidé s většími pohybovými obtížemi, včetně těch na vozíku. K dispozici jim budou fyzioterapeuti, s nimiž se o vhodných fyzických aktivitách mohou poradit přímo na místě. Část programu bude online, aby si mohli zacvičit i pacienti se zhoršeným zdravotním stavem nebo ti, kteří to mají na lekce daleko.

Na přípravě se podílí také studenti Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze (FTVS UK). „Na akultě již více než třicet let působí obor zaměřený způsob pohybu pro lidi se specifickými potřebami. Pohyb je nejlepší prevence, a proto dává smysl i spolupráce s NF IMPULS při akci MaRS.  Studenti připravili pro zájemce různé pohybové aktivity – od lekcí, procházek a běhů až po sportovní akce, a to jak naživo, tak online.

Vstupné na jednotlivé lekce cvičení je dobrovolné. Veškerý výtěžek poputuje na rehabilitace pacientů s RS. Rehabilitace je jedním z nejdůležitějších prvků léčby, ale také finančně náročným. Díky MaRSu lze pomoci většímu počtu pacientů.

MaRS začíná 24. března. Lekce se během celého týdne konají v Praze, Brně, Berouně, Boršově nad Vltavou, Černošicích, Českých Budějovicích, České Lípě, ve Dvoře Králové, Frýdku-Místku, Hradci Králové, Hulíně, Chomutově, Jirkově, Jihlavě, Kroměříži, Karlových Varech, Košumberku, Levici, Liberci, Mostě, v Novém Boru, Olomouci, Ostravě, Poděbradech, Rychnově nad Kněžnou, Stochově, Teplicích, Týně nad Vltavou, v Ústí nad Orlicí/Letohradě, Žďáru nad Sázavou a Žirči u Dvora Králové nad Labem.

O Týdnu pohybu pro RS a programu aktivit v
jednotlivých městech na www.maratonmars.cz.  
O roztroušené skleróze na: www.rskompas.cz nebo aktivnizivot.cz.
O Nadačním fondu IMPULS na: www.nfimpuls.cz.
Dle TZ
www.mavepr.cz



Autor: MUDr. Olga Wildová