Medicína

Dotaz pro VZP – vyšetření ledvin


Kategorie: Aktuality Dotazy na VZP 
12.březen 2025
Je vyšetření ledvin důležité? Kdy a kde si mohu dát ledviny vyšetřit? Odpovídá Mgr. Viktorie Plívová, tisk. mluvčí


Ledviny, párový orgán, mají v těle na starosti očišťování krve od toxických látek, odstraňování nadbytečné tekutiny a minerálů, regulují také krevní tlak, chrání pevnost kostí a podporují tvorbu červených krvinek, které v těle přepravují kyslík. Prevence je velmi důležitá, protože nemocné ledviny nebolí a pacient v časných fázích jejich onemocnění většinou nepociťuje žádné příznaky – až 40 % pacientů, kteří musejí být léčeni náhradou funkce ledvin (dialýzou nebo transplantací), má jako první příznak onemocnění až projevy selhávání funkce ledvin. Pacienti s onemocněním ledvin mohou mít otoky, vysoký krevní tlak, krev v moči, ve výjimečných případech bolesti v boku nebo zad.
Preventivní vyšetření funkce ledvin může odhalit některá ze začínajících onemocnění, např. zánět ledvin, ledvinové kameny apod.

Prvotní základní vyšetření funkce ledvin provádí všeobecný praktický lékař v rámci všeobecné preventivní prohlídky, kterou by měl dospělý pojištěnec absolvovat každé dva roky. Praktický lékař s pacientem nejprve projde podrobně jeho anamnézu, aktuální zdravotní obtíže, užívané léky, alergie atd. Následuje komplexní fyzikální vyšetření – pohledem, pohmatem, poslechem, poklepem. Důležitou součástí je změření krevního tlaku a laboratorní vyšetření krve a moči.

U pacientů nad 50 let trpících diabetem, vysokým krevním tlakem nebo kardiovaskulárními komplikacemi provádí praktický lékař každé čtyři roky v rámci preventivní prohlídky také vyšetření funkce ledvin. Jedná se o laboratorní vyšetření sérového kreatininu ze vzorku krve.

V případě podezření na onemocnění ledvin na základě posouzení celkového zdravotního stavu pacienta a výsledků laboratorního vyšetření krve a moči doporučí praktický lékař pacienta k dalšímu specializovanému vyšetření v nefrologické ambulanci.

Nefrologie je lékařský obor, který se zabývá prevencí, komplexní diagnostikou a léčbou onemocnění ledvin. Nefrologie úzce spolupracuje s dalšími lékařskými obory, např. urologií, revmatologií, hematologií, kardiologií atd. Pacienti s chronickým onemocněním ledvin a pacienti s postupně se zhoršující funkcí ledvin jsou dispenzarizováni v nefrologické ambulanci.

Na základě doporučení ošetřujícího lékaře se může pacient objednat na vyšetření do nefrologické ambulance. Nefrolog u pacienta provádí komplexní nefrologické vyšetření, během kterého se snaží odhalit příčinu onemocnění ledvin (např. vysoký krevní tlak, diabetes, kardiovaskulární onemocnění, hormonální poruchu, geneticky podmíněná onemocnění). Součástí může být také detailní sonografické vyšetření ledvin a velkých cév, dopplerovské vyšetření cév, eventuálně biopsie ledvin a další specializovaná vyšetření.

Po komplexním vyšetření stanoví ošetřující lékař přesnou diagnózu a navrhne léčebný postup, tzn. probere s pacientem všechny dostupné možnosti léčby. Včasná diagnostika onemocnění ledvin umožní brzké zahájení léčby a snižuje i potenciální rozvinutí přidružených onemocnění.

Cílem léčby je omezit rozvoj ledvinného onemocnění do definitivního selhání ledvin. Léčba je vždy volena v závislosti na typu onemocnění. Může jít např. o farmakoterapii, operaci (odstranění ledvinových kamenů), v závažnějších případech je pacient léčen některým typem očišťovací metody (hemodialýza, peritoneální dialýza). Součástí léčby může být také nutriční poradenství, léčba obezity, požadavek na změnu životního stylu a ukončení kouření.

V případě, kdy pacient o onemocnění ledvin neví nebo podcení léčbu, může dojít k trvalému poškození funkce ledvin až k renálnímu selhávání ledvin (poslední stadium onemocnění). Pokud k tomu dojde a pacient je indikován ošetřujícím lékařem k transplantaci ledviny, je zařazen do transplantačního programu. Následují veškerá potřebná vyšetření a výběr náhrady funkce ledviny v transplantačním centru.

Veškerá vyšetření, která jsou pacientovi indikována, jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Všechna je nutné provést ve smluvních zdravotnických zařízeních (tedy u poskytovatele zdravotních služeb, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou pacienta).

Cílem preventivní prohlídky u praktického lékaře je odhalit případné počínající onemocnění a začít ho řešit dříve, než poškodí (někdy nenávratně) pacientovo zdraví, proto je preventivní prohlídka důležitá. Pacient se může cítit zdravý a nemusí o počínajícím onemocnění dlouho vědět. Preventivní prohlídku by měl dospělý člověk absolvovat každé dva roky.

www.vzp.cz



Autor: MUDr. Olga Wildová