Medicína

Jak překonat strach a stud u bolestivých hemoroidů


Kategorie: Nemoci a jejich příznaky Aktuality 
17.únor 2025
Problémy se svěděním, pálením, řezáním nebo krvácením konečníku má podle studií 50 až 70 % populace. Přesto se o těchto problémech kvůli studu málo mluví. Lidé se svými potížemi často zbytečně dlouho trápí, místo aby se svěřili odborníkům.
Jedním ze základních předpokladů, jak z tabuizovaného tématu udělat běžnější konverzaci, je lepší informovanost. Někdy si stačí uvědomit, že hemoroidy má každý – jde o žilní pleteně, které utěsňují konečník a brání inkontinenci stolice. Nesvědčí jim zejména sedavý způsob života, zácpy a průjmy. Tlak na konečník při sezení a při těžkém vyprazdňování hemoroidy dráždí, ty se potom zvětší, mohou krvácet a vyhřezávat. Celý konečník může svědit, pálit a otékat. Nedostatek pohybu a špatná strava jsou v české populaci i celosvětově poměrně běžné. Nejde o žádné selhání jednotlivce. Dalším faktorem, který se týká žen, je těhotenství a porod.

Z nedostatku informací a osvěty na dané téma pramení různé předsudky a fámy. Stud je hlavní důvod, proč lidé o svých potížích nemluví a nechávají situaci dojít až příliš daleko. „Každý člověk má přirozený strach z jakékoliv stigmatizace. Ta je v mysli spojena s negativními emocemi, nejistotou, která může být i příčinou řady osobních či sociálních omezení. Strach se projevuje ve větší míře u lidí s pesimistickým či úzkostným laděním. Právě u nich se nepřiměřeně zvyšují obavy z nebezpečí, očekávání komplikací, negativismus, zaměření na nemoc i léčbu,“ říká psycholožka a sexuoložka klinické psychologie Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Často se stává, že ač lidé touží po blízkosti, nedokáží si o ni říci, nedokáží požádat o pomoc, nebo se dokonce tváří, že ji ani nepotřebují. Jindy nechtějí obtěžovat či zatěžovat. Řešení je jednoduché – nebát se, říci si o pomoc. Konkrétní hlasité pojmenování strachu, potřeby či přání přináší psychickou úlevu nemocnému, dává naději. Ostatním dává možnost cítit se nápomocní, což i jim přináší uspokojení pramenící z altruistického chování.

Rozbolavělý konečník vyšetřuje lékař jen pohledem. Hemoroidální onemocnění a další nemoci spojené s konečníkem řeší proktologové. Od pacientů se očekává ostych, nedůvěra a strach, že vyšetření bude nepříjemné. Rozhovory odborníků jsou proto citlivě a postupně připravující pacienty na to, co je čeká. Po úvodním zjištění, jaké mají příznaky, následuje prohlídka konečníku zprvu pohledem. Pokud je hemoroidální onemocnění v akutní fázi, zpravidla se nasadí léky. Prohlídka anoskopem probíhá až v okamžiku, kdy je konečník zklidněný. Vyšetření je poté vnímáno jako tlak, ale není bolestivé.

Teprve po kompletním vyšetření se dá určit, co dál. Možné je doporučení ambulantního zákroku. Pro někoho může být po psychické stránce nepříjemný, fyzicky ale nebolí, protože se provádí v místech, kde není nervové zakončení pro vnímání bolesti. Někdy se jen předepíší léky na zpevnění hemoroidální stěny (venofarmaka), které se používají také k léčbě chronického žilního onemocnění a předepisuje je i praktický lékař. Lze obdržet i doporučení na vhodnou mast z lékárny a režimová opatření. (Konkrétní rady na: www.konectabu.cz.)

Konečníku prospívá pravidelný pohyb, strava s dostatkem vlákniny a tekutin, která předchází zácpě, umývání konečníku po stolici čistou, vlažnou vodou a kvalitní prodyšné spodní prádlo.
Neprospívá mu sedavý styl života, zácpy a průjmy, umývání konečníku obyčejným mýdlem, které vysušuje citlivou pokožku, ani zpocené spodní prádlo. Rovněž není dobré dlouhé vysedávání na toaletě, zrychlování aktu  a neověřené bylinkové masti a tinktury, které mohou konečník podráždit.
Dle TZ
www.focus-age.cz


Autor: MUDr. Olga Wildová