Medicína

I v zimě je třeba chránit zrak


Kategorie: Aktuality 
09.leden 2025
V létě si lidé běžně chrání před sluncem oči brýlemi, ale ani v zimě nejsou oči v bezpečí. Řidiči, spor-tovci, milovníci solárií i ti s běžnou pohybovou aktivitou by měli své oči chránit před úrazy a nepřízni-vými vlivy, které mohou ovlivnit vidění a bezpečnost. Pomoci přitom mohou sluneční nebo sportovní brýle, ale také správná korekce dioptrických vad – ať už v podobě dioptrických brýlí a čoček, nebo laserového zákroku. Laserové operace očí jsou přitom stále finančně dostupnější a zcela bezpečnou variantou řešení dalekozrakosti, krátkozrakosti, astigmatismu i presbyopie (vetchozrakosti).
Ochrana očí je v poslední době spojována hlavně s působením modrého světla z digitálních zařízení a s takzvanou digitální únavou očí. Na oči může působit celá řada dalších faktorů, které mohou způsobit i mnohem závažnější rizika.

Řízení za šera a za tmy je náročné pro mnoho řidičů. Zvláštní skupinu ale tvoří ti, kteří vidí hůře za špatných světelných podmínek. Už v případě prvních známek zhoršeného vidění za šera je důležité navštívit lékaře a odhalit příčinu. Mezi nejčastější důvody přitom patří dioptrické oční vady s nesprávnou korekcí, šedý zákal, věk nebo další oční onemocnění. (Nezaměňovat se šeroslepostí – genetickou vrozenou vadou!) Právě v horších světelných podmínkách se může poprvé projevit chybějí-cí nebo nesprávná korekce refrakční oční vady, tedy dalekozrakosti, krátkozrakosti nebo astigmatismu. Nápravu je možné zajistit brýlemi, kontaktními čočkami, ale také laserovou operací očí. Díky nejnověj-ší metodě je tento zákrok vhodný i ve středním věku, Za dobrého světla nemusí být zhoršené vidění patrné. Ale ve chvíli, kdy ve tmě dojde k rozšíření zornic, se vada projeví viditelněji. Řízení vozidla může přímo ohrožovat zdraví řidiče, spolujezdců i dalších účastníků provozu.

Je běžné, že se v letních měsících nosí brýle proti sluníčku. I v zimě ale mohou nastat situace, kdy je třeba oči chránit před světlem odrážejícím se od sněhu nebo ledu. Rozlišují se tři typy UV záření. Nejškodlivější UVC záření absorbuje v přední části oka rohovka, stejně jako většinu UVB záření. Část UVB záření a UVA záření absorbuje nitrooční čočka a jen malé množství UV záření se pak dostane k sítnici. Všechny jmenované části oka přitom může UV záření poškodit. Ať již v podobě časově ome-zeného zánětu neboli fotokeratitidy, zvýšeného rizika šedého zákalu nebo vážných komplikací souvise-jících se sítnicí.

Mezi další možný poškozující zdroj UV záření patří solárium. I může dojít k poškození očních víček, rohovky i čočky. Opatrnost je na místě i v případě pohledu do dekorativních UV lamp, UV reflektorů a světelných instalací nebo germicidních lamp používaných při dezinfekci prostor. Hlavně u opakovaného vystavení UV záření může dojít až ke zhoršení zraku.    

Zima je spojená s častějším pohybem ve vnitřních halách a tělocvičnách. Některé sporty je přitom možné označit z pohledu očí za rizikové, protože mohou být spojené s úrazy způsobenými kontaktem s míčkem nebo dalšími sportovními pomůckami. Příkladem je squash, kdy při nečekané změně směru míčku může dojít k vážnému pohmoždění oka. Úrazy očí ale hrozí i při venkovních aktivitách, kde mohou být způsobené zhoršeným viděním za šera.

V zimním období je také třeba chránit oči před extrémními klimatickými podmínkami, a to nejen při sportování. Nízké teploty a ostrý vítr mohou výrazně narušit ochrannou funkci slzného filmu, který chrání povrch oka, a vést ke vzniku syndromu suchého oka. Ten se projevuje pocitem pálení, začerve-náním, podrážděním a zvýšeným slzením. I v tomto případě proto může být vhodné používat brýle, které pomáhají oči chránit před chladem a případným větrem.

„Silvestr je už sice za námi. Pokud ale mluvíme o rizicích pro oči, nemůžeme na toto téma zapome-nout. Silvestr nemají rádi lékaři různých specializací a oftalmologové a oční chirurgové k nim patří také. Při nesprávné manipulaci s pyrotechnikou, ale i s šumivým vínem, totiž mohou velmi snadno vzniknout úrazy očí. V obou uvedených případech bych doporučil odvrátit hlavu tak, aby nemohlo dojít k poškození vystřeleným špuntem nebo pyrotechnikou,“ varuje např. MUDr. Zapletalová z oční kliniky Lexum Praha.

Správná péče o oči a znalost rizik mohou zásadně přispět k udržení dobrého zdraví očí. Pokud se přes-to objeví příznaky v podobě zhoršeného vidění, začervenání očí a jejich pálení, je vhodné co nejdříve navštívit očního lékaře, v případě potřeby korekce refrakční oční vady pak optometristu v oční optice.    Dle TZ
www.focus-age.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová