Medicína

I přes pokrok je onemocnění AIDS stále hrozbou


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky Pohlavní choroby 
27.listopad 2024
Od objevení viru HIV, původce nemoci AIDS, uplynuly již více než čtyři dekády. Díky moderním lékům se z dříve smrtelné diagnózy stalo zatím ne úplně vyléčitelné, ale při včasném záchytu velmi dobře léčitelné onemocnění. I přesto ve světě podlehne AIDS téměř třičtvrtě milionu lidí každý rok. Příležitostí k osvětě týkající se této pandemické nemoci, k demonstraci podpory osobám žijícím s HIV i uctění památky obětí je Světový den boje proti AIDS, který připadá každoročně na 1. prosince.
Nejúčinnější ochranou je prevence, která je důležitá i přesto, že ČR je zemí s relativně nízkým výskytem infekce HIV/AIDS v rámci Evropy i světa. Od začátku sledování tohoto onemocnění v roce 1985 se na území nynější České republiky virem HIV nakazilo 4 828 lidí a 633 jich již zemřelo.

Onemocnění AIDS je soubor symptomů a infekcí vzniklý následkem poškození imunitního systému virem HIV. Tělo nedokáže reagovat na běžné škodlivé podněty a ty jej nakonec zahubí. Příznaky nakažení virem HIV jsou během inkubační doby mnohdy nespecifické a připomínají chřipku. Ve druhé fázi infikovaní pociťují pouze běžné nebo mírné zdravotní komplikace. Toto bezpříznakové období od nákazy virem HIV může trvat až 10 let.
Bezpříznaková fáze onemocnění AIDS značně komplikuje jeho léčbu. Pacienti si totiž mnohdy nemusí uvědomit, že jsou nemocní. Včasné odhalení přitom značně zpomalí průběh nemoci.
 
U některých pacientů se však již ve druhé fázi nemoci mohou projevovat určité klinické příznaky – nejčastěji výrazný úbytek tělesné hmotnosti, přetrvávající horečka, těžké střevní potíže nebo bolestivé puchýře na kůži. Ve třetí fázi onemocnění AIDS je už imunitní systém značně poškozen a jeho funkce je velmi snížená.

Virus HIV se nejčastěji přenáší nechráněným pohlavním stykem. Mezi doporučení pro prevenci sexuálního přenosu HIV tak patří nižší počet sexuálních partnerů, dlouhodobý monogamní vztah s nenakaženým protějškem a použití kondomu při každém pohlavním styku. V ČR existuje mnoho míst, kde se lze otestovat, a to i anonymně.

Testování na HIV infekci je účinným nástrojem ke zlepšení prognózy pacientů a také k ovlivnění epidemiologické situace.

Přenos viru může dále proběhnout z infikované matky na dítě během těhotenství nebo porodu a rovněž krví – rizikové jsou obzvláště použité infikované injekční jehly, proto jsou zranitelnou skupinou především narkomani. VoZP hradí testování na HIV v případě, kdy si ho pojištěnec vyžádá u svého ošetřujícího lékaře. Komplexní léčba HIV pozitivních osob včetně nemocných AIDS probíhá v takzvaných HIV centrech, kterých je v ČR osm.  Dle TZ
www.stance.cz


Autor: MUDr. Olga Wildová