Medicína

Unikátní program transplantací ledvin u dětí ve FN Motol


Kategorie: Aktuality 
08.listopad 2024
Transplantace ledvin u dětí jsou dlouhodobě úspěšnou a zásadní součástí péče o děti s onemocněním ledvin. V roce 1981 se Fakultní nemocnice v Motole stala jediným centrem v České republice, kde se tyto náročné zákroky u dětských pacientů provádějí. Doposud zde bylo uskutečněno celkem 352 transplantací, přičemž kromě dětí z ČR se jednalo také o pacienty ze Slovenska. Každý rok provedou motolští lékaři v průměru 10 transplantací ledvin u dětí, přičemž v loňském roce bylo dosaženo rekordního počtu 16 transplantací.
Hlavní cílem programu je zvýšení počtu preemptivních transplantací, které se provádějí bez předchozí dialýzy, a transplantací od živých dárců, které mají lepší dlouhodobou prognózu. Transplantace je týmová práce, která zahrnuje nefrology, chirurgy, sestry, psychology, nutriční specialisty, sociální pracovníky a další odborníky. Významná je taktéž úzká spolupráce s Institutem klinické a experimentální medicíny (IKEM), zejména v oblastech odběrů ledvin od žijících dárců a imunologických vyšetření.

Po úspěšné operaci jsou pacienti nejprve sledováni na ARO, následně na JIP Pediatrické kliniky a poté na standardním oddělení, odkud jsou převedeni do nefrologické ambulance. V dospělosti jsou tito pacienti předáváni do péče IKEM.
Samotná transplantace je složitý proces, při kterém je nutno brát v úvahu především poměr velikosti dárce a příjemce, aby se samotná ledvina do těla malého příjemce vůbec vešla. Chirurgické komplikace jsou minimální. Odborníci ve FN Motol úzce spolupracují s IKEM a díky této efektivní spolupráci dosahují i u této skupiny pacientů výborných výsledků.Statistiky ukazují, že transplantace ledvin u dětí jsou velmi úspěšné.

Nejčastějšími důvody selhání ledvin u dětí jsou vrozené vady ledvin, cystická onemocnění a chronické glomerulonefritidy. Transplantace jsou prováděny u dětí vážících alespoň 10 kg, přičemž průměrný věk příjemce je 12,5 roku. Čekací doba na transplantaci je obvykle mezi 6 a 8 měsíci. Preemptivní transplantace tvoří asi 20 % všech výkonů.

•    Roční přežití transplantované ledviny: 98 %
•    Pětileté přežití transplantované ledviny: 94 %
•    Desetileté přežití transplantované ledviny: 90%

Transplantace ledviny představuje pro děti s konečným stádiem chronického onemocnění ledvin jedinou naději na plnohodnotný život. Hlavně díky pokrokům ve vývoji imunosupresivní terapie, účinnějším řešení komplikací a moderním chirurgickým technikám se daří dosahovat lepších dlouhodobých výsledků. Děti po transplantaci ledviny mohou žít aktivním životem.
Fakultní nemocnice v Motole je jedním z hlavních center péče o děti s onemocněním ledvin a jejím cílem je i nadále poskytovat špičkovou péči všem malým pacientům. Dle TZ
www.fnmotol.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová