Medicína
Na potřebu doplnění vitamínu D upozorňuje i laboratoř
Apel na doplňování vitamínu D bývá zpravidla nejvyšší po zimě, jelikož ho v tomto období není možné přirozeně čerpat ze slunce. Dle interních dat společnosti SYNLAB, v oblasti laboratorní diagnostiky, se však s jeho deficitem potýkáme ještě před příchodem zimy. Z porovnání několika tisíc testů, diagnostikovaných v laboratořích napříč věkovými skupinami, vychází, že medián hodnot hladiny vitamínu D výrazně klesá pod doporučenou referenční mez již v listopadu. S doplňováním je tak vhodné začít již na podzim. Nejlepším zdrojem jsou tučné mořské ryby.
Společnost zkoumala výsledky krevních testů hladiny vitamínu D, které vyšetřovala v období posledních dvou let. Cílem bylo identifikovat, ve kterém měsíci po létě, kdy již není možné čerpat vitamín D přirozeně ze slunce, klesá jeho hladina pod referenční mez, a je tak vhodné začít s doplňováním. Analýza více než 200 000 výsledků testů ukázala, že medián hodnot hladiny vitamínu D ukazuje mírný nedostatek již v říjnu (72,3 nmol/l). V listopadu se pak křivka nachází již výrazně pod referenční mezí (64,7 nmol/l) a klesající tendenci si udržuje až do března (58,8 nmol/l). Adekvátní hladina vitamínu D v organismu by se dle doporučení WHO měla pohybovat v rozmezí 75 a 125 nmol/l. Analýza potvrdila, že na konci října či nejpozději začátkem listopadu je tak již potřeba začít s jeho doplňováním.“
Pokud se hladina vitaminu D pohybuje pod normou dlouhodobě, může dojít k narušení rovnováhy vápníku a fosforu v těle s přímým účinkem na střevo, ledviny a kosti, u nichž následně dochází k osteoporóze neboli řídnutí. Deficit „déčka“ se podílí také na rozvoji diabetu, alergií a kardiovaskulárních či nádorových onemocnění.
Vitamín D je možné doplnit do těla stravou, a to nejlépe živočišného původu. Tato forma „déčka“ se nazývá vitamín D3 a je hojně obsažena v tučných mořských rybách, vejcích či mléčných výrobcích. Relativně komplikované je ale načerpávat vitamín D mimo období léta pro vegany. V rostlinné stravě se totiž vyskytuje jen ve velmi těžce vstřebatelné formě. Tito lidé by tak měli užít doplňky stravy. Vždy však ideálně po domluvě s lékárníkem, či lékařem. Ideální je doplňovat 1 000 IU vitaminu D denně. Při jednorázových vyšších dávkách „jednou za čas" hrozí předávkování, které může mít negativní vliv na srdce a ledviny.
Hladinu vitamínu D si lze ověřit z krve. Klesající hladina vitamínu D v podzimních měsících se nemusí týkat každého, vždy záleží na míře jeho čerpání ze slunce, příjmu ze stravy, věku či zdravotním stavu. Každý, kdo si chce hladinu vitamínu D ověřit, může podstoupit laboratorní test krve. Dle TZ
www.synlab.com