Medicína
Populační pilotní program screeningu výdutě břišní aorty
Aorta je největší tepnou v lidském těle, která rozvádí okysličenou krev ze srdce do celého organismu. S postupujícím věkem může její stěna v některém svém místě, nejčastěji v břišním úseku, zeslábnout. Při průtoku krve aortou se pak takto oslabené místo vydouvá, aorta se rozšiřuje, až nakonec může prasknout, což je provázeno masivním vnitřním krvácením ohrožujícím život. Výduť břišní aorty (aneuryzma abdominální aorty) se v populaci vyskytuje u 5 až 7 procent osob starších 60 let, u mužů 4násobně častěji než u žen. Riziko významně zvyšuje kouření, vysoký krevní tlak či ateroskleróza. Více ohroženi jsou i lidé, u kterých se výduť břišní aorty vyskytuje v rodině.
„Většina výduť břišní aorty se vyvíjí zpočátku zcela bez obtíží, asymptomaticky, takže postižený člověk ani neví, že může být ohrožen na životě,“ zdůraznila v září 2024 na tiskové konferenci České lékařské společnosti JEP předsedkyně České angiologické společnosti ČLS JEP, vedoucí lékařka Oddělení neinvazivní angiologie II. Interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.
Někdy může nemocný pociťovat tlak nebo bolest v oblasti břicha či zad. Pokud se výduť rychle rozšiřuje, mohou se ve stěně aorty objevit trhliny, a nakonec dojde k prasknutí. Následuje šokující prudká bolest břicha s kolapsem a ztrátou vědomí vyžadující urgentní léčbu – bohužel v této fázi již velmi obtížnou. Přitom se jedná o postižení, které se dá včas poměrně snadno a bezbolestně diagnostikovat ultrazvukovým vyšetřením, které nezabere více než 15 minut a díky němuž se včas pozná, zda pacient tuto ‚tikající bombu‘v břiše má, nebo nemá.
Preventivní léčbu je možno ušít na míru. U menších výdutí postačí pacienta pouze sledovat, popřípadě léčit konzervativně – medikamentózně. Pokud se během sledování výduť zvětšuje, nastupuje intervenční terapie. V České republice je standardem jak chirurgická otevřená resekční léčba výdutě břišní aorty, tak miniinvazivní endovaskulární terapie. Tyto metody si nekonkurují, naopak, pracoviště zabývající se léčbou výdutě břišní aorty by měla nabídnout vždy komplexní terapeutické porfolio, a tedy rozhodnout o typu léčby, nejvhodnější pro nemocného.
Obě metody mají své výhody i nevýhody. Endovaskulární léčba je méně zatěžující, tedy více vhodná pro starší a více nemocné pacienty. Otevřené léčbě se dává přednost u mladších, zdravějších pacientů s dlouhodobou perspektivou přežití. V naprosté většině případů oba druhy léčby vyřeší výduť na břišní aortě zcela spolehlivě.
Dosavadní absenci aktivního vyhledávání výdutě břišní aorty v populaci lze považovat za určitý handicap českého zdravotnictví a dluh vůči našim spoluobčanům. Program screeningu výdutě břišní aorty přitom v některých státech Evropské unie úspěšně probíhá již řadu let s prokázanou efektivitou.
Populačního screeningu výdutě břišní aorty se nyní dočkají i čeští občané, konkrétně ti nejohroženější, tedy muži starší 65 let. Na tomto screeningovém programu se podílejí odbornosti, které se účastní jak včasné diagnostiky, tak další péče o pacienta. V diagnostice hrají roli především praktičtí lékaři, radiologové a odborníci na onemocnění cév – angiologové. Na další péči a léčbě po stanovení diagnózy se v závislosti na velikosti výdutě podílejí angiologové, cévní chirurgové a intervenční radiologové. Program, jako ostatní scereeningové programy, je zastřešen Ministerstvem zdravotnictví ČR a Národním screeningovým centrem ČR. Může zabránit až čtvrtině úmrtí v důsledku prasknutí výdutě.
Nový screeningový program, který po dobu následujících 5 let poběží v pilotním režimu, aby bylo možno správně zhodnotit jeho přínosy a zajistit maximální možnou efektivitu, rozšiřuje paletu preventivních vyšetření pro muže. „Podle našich výpočtů by mohl snížit počet úmrtí v důsledku prasknutí nediagnostikované výdutě břišní aorty o více než čtvrtinu,“ říká vedoucí Národního screeningového centra ČR. Součástí preventivního screeningu bude také edukace pacienta praktickým lékařem o rizikových faktorech výdutě břišní aorty. Navyšování zdravotní gramotnosti a investice do preventivních aktivit jsou klíčovými body ve strategii zlepšování veřejného zdraví v České republice i tímto dalším screeningovým projektem.
Klíčovou roli ve screeningu výdutě břišní aorty budou mít praktičtí lékaři – podobně jako v případě většiny ostatních screeningových programů v ČR. Praktický lékař osloví jako první muže dané věkové kategorie, vysvětlí jim princip onemocnění, jeho rizika, možnosti diagnostiky a léčby, vystaví příslušné doporučení k ultrazvukovému vyšetření. Po obdržení výsledku pak při pozitivním nálezu výdutě vysvětlí pacientovi možnosti další léčby. Informační kampaň v rámci propagace screeningu výdutě břišní aorty bude cílit na muže, jejich manželky, dcery a syny.
Za koncepcí a realizací programu jsou odborné společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Dle TZ