Medicína

Ani náznaky poruchy srdečního rytmu nepodceňovat


Kategorie: Aktuality Ateroskleróza Nemoci a jejich příznaky Poruchy srdečního rytmu 
29.září 2024

Nemoci srdce a cév jsou v ČR nejčastější příčinou úmrtí. Postihují čím dál více lidí, a to i mladších. Na skutečnost, že onemocněním jednoho z nejdůležitějších orgánů v našem těle lze předejít, upozorňuje Vojenská zdravotní pojišťovna v souvislosti se Světovým dnem srdce.

Většinu života pracuje naše srdce v normálním pravidelném rytmu. Časem se však mohou začít objevovat stavy, kdy tomu tak není, byť třeba jen na krátkou chvilku. To pak může být signálem dalších zdravotních problémů ústících až v diagnózu srdečního onemocnění. Ani sebemenší náznaky poruchy srdečního rytmu proto není dobré podceňovat.

Určité abnormální stavy srdečního rytmu lze občas zřetelně zaznamenat (bušení srdce, tlak na hrudi nebo těžší dýchání). Pokud se projeví jen mírně, nepřikládá se jim váha. Přehlížení těchto obtíží ovšem může způsobit velký problém do budoucna.

Mezi nejčastější onemocnění srdce patří infarkt myokardu, ischemická choroba srdeční, cévní mozkové příhody a ostatní nemoci oběhového systému. Při současném životním stylu se stále více rozšiřuje výskyt tzv. civilizačních nemocí a mezi ně se řadí i srdečně-cévní onemocnění, například vysoký krevní tlak nebo ateroskleróza. Některá onemocnění srdce, jako infarkt, jsou dědičná a máme je ve své genetické výbavě, neznamená to však, že bychom měli rezignovat na prevenci.

Na srdeční choroby umírá 80 % lidí naprosto zbytečně. Pomoci přitom může zvýšení fyzické aktivity a omezení rizikových faktorů, mezi něž patří i konzumace alkoholu, kouření či stres. Velkým problémem je také dlouhodobá konzumace tučných, smažených a sladkých jídel zvyšujících hladinu cholesterolu.

Důležité však je neopomíjet pravidelné preventivní prohlídky u lékaře. Pokud je jedinec už léčen, je nezbytné terapii důsledně dodržovat, nevysazovat předepisované léky ani v případě, že se cítí zcela zdráv a bez obtíží. A především si uvědomit, že klíč ke zdravějšímu srdci a k celému tělu, je pohyb.

Vojenská zdravotní pojišťovna v rámci svého programu POHYB vychází vstříc zájemcům o zdravý způsob života a pomáhá prostřednictvím příspěvků na sporty pro děti, cvičení pro dospělé, příspěvků na plavání či kloubní výživu pro seniory. Více na www.vozp.cz/prispevky-na-prevenci/#program-pohyb.

Dle TZ
www.stance.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová