Medicína

Srdce pod tlakem


Kategorie: Aktuality Ateroskleróza Nemoci a jejich příznaky 
29.září 2024

Světový den srdce je skvělou příležitostí zamyslet se nad tím, co děláme pro zdraví jednoho z našich nejdůležitějších orgánů. Zpozornět by měli hlavně muži, protože právě ti čelí vyššímu riziku kardiovaskulárních onemocnění, a to nejen kvůli genetickým predispozicím a hormonálním vlivům, ale i kvůli nezdravému životnímu stylu.  Geny, hormony a každodenní návyky ovlivňují zdraví našeho srdce.

Je už všeobecně známo, že kardiovaskulární onemocnění se nevyskytují rovnoměrně u obou pohlaví. V tomto ohledu jsou muži ve značné nevýhodě. Klíčovým faktorem jsou pohlavní hormony. Ženy totiž mají vyšší hladiny estrogenu, který hraje důležitou roli při ochraně cév a snižuje tak riziko onemocnění srdce. U mužů je spíše tendence k vyšším hladinám špatného cholesterolu LDL a nižším hladinám dobrého cholesterolu HDL, a tím k predispozici pro rozvoj aterosklerózy, hypertenze, ischemické choroby srdeční i srdečního selhání.

Zjištění vysoké hladiny cholesterolu, by podle genetičky mělo být varovným signálem a znamením, že je čas se začít zajímat o zdravý životní styl (úprava jídelníčku, pravidelná fyzická aktivita, omezení alkoholu a kouření). Pokud tyto základní kroky nepomohou, přichází na řadu medicína.

Lékař lidem s vysokým cholesterolem zpravidla předepíše statiny , které snižují produkci cholesterolu v játrech, inhibitory PCSK9 přispívající ke snížení hladiny LDL cholesterolu, nebo fibráty a ezetimib -   omezující vstřebávání cholesterolu ve střevech. Aplikace léků na předpis však neznamená, že se problémy zázračně vyřeší. Úprava životního stylu je důležitá i v těchto případech. Platí totiž, že kardiovaskulární zdraví ovlivňuje i genetika, ke kardiovaskulárním onemocněním může být organismus náchylnější, predispozice může být zděděná.

Zmíněné dědičné mutace mohou zvyšovat riziko vysoké hladiny cholesterolu, krevního tlaku i onemocnění, jako je infarkt, mrtvice, aneurysma břišní aorty a další. Existuje například dědičné onemocnění zvané talasémie, které má přímý dopad na produkci hemoglobinu, což může vést k anémii. Genetika může být do určité míry odpovědná za zvýšené hladiny zánětlivých markerů, jako jsou CRP, IL-6 nebo homocystein, může naznačovat vyšší riziko rozvoje aterosklerózy nebo jiných onemocnění. Genetika také ovlivňuje, jak tělo reaguje na cvičení nebo na nedostatek spánku. Genetické testy mohou odhalit predispozice, které ovlivňují náchylnost k těmto stavům, a pomoci tak včas přijmout preventivní opatření.

Genetické faktory ovlivňují jak sílu, tak výkonnost srdce. Geny spoluutvářejí srdeční strukturu a ovlivňují jeho činnost. Některé genetické variace mohou například zlepšovat efektivitu svalů, ovlivňovat krevní tlak a metabolismus kyslíku, což může vést k lepší odolnosti vůči zátěži. Silné srdce tedy rozhodně není mýtus.

Testy odhalí i komplikované mutace. Někdo může být na základě genetických predispozic náchylnější ke vstřebávání špatného cholesterolu. Některé mutace způsobují například to, že játra hůře odbourávají LDL cholesterol, vznikne hypercholesterolémie. Funguje to však i opačně – mutace v některých genech mohou aktivně snižovat hladinu HDL cholesterolu nebo měnit jeho činnost. Výsledek je v obou případech podobný: větší sklon ke kardiovaskulárním onemocněním, buď kvůli nadměrné produkci špatného cholesterolu, nebo jeho nedostatečnému odbourávání.

Genetické testy mohou pomoci mnoha potenciálním pacientům, kteří netuší, že mají sklony k onemocněním srdce a cévní soustavy. Testy jsou schopny identifikovat různé genetické mutace, které mohou vést k některé z výše zmíněných diagnóz. Výsledky však nemusí jednoznačně předpovědět, zda a kdy se nemoc objeví, ale mohou naznačit oblasti, na které by bylo užitečné se zaměřit na prevenci. (Více na: www.chromozoom.cz) Dle TZ

www.media-list.cz

 

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová