Medicína
Pitný režim dětí ve škole i v rodině
Nedostatek příjmu tekutin způsobuje řadu více či méně závažných problémů, které mohou zhoršovat i školní prospěch. Na problematiku upozorňuje vedoucí lékařka Asistenční služby zdravotní pojišťovny OZP.
"Měli bychom si uvědomit, že i pít se musíme naučit. Zní to banálně, ale umět správně pít je vlastně dovednost. Proto bychom dětem měli vysvětlit, jak hodně pít, kdy a co pít. Ale hlavně by dospělí měli být příkladem. Správný pitný režim spolu se zdravou výživou, dostatečným spánkem a psychickou pohodou je jedním z nejdůležitějších předpokladů pro zdraví. Proto pitný režim hraje velkou roli v preventivních programech.“
OZP jako zdravotní pojišťovna připravila celou řadu Stop programů zaměřených na prevenci civilizačních chorob. Předcházet mnoha onemocněním můžeme ale i díky spoustě činností, které jsou součástí běžného dne. A jednou z nich je právě správný pitný režim.
Obecně se ale dá říci, že by děti měly za dopoledne vypít minimálně třetinu denního příjmu tekutin, druhou třetinu při odpoledních aktivitách a cca třetinu k jídlu - ráno, poledne, večer. Určitě ovšem není dobré před spaním „dopíjet“ deficit. Plný močový měchýř totiž může způsobit nutnost vstávat během noci a přerušovat spánek.
Doporučený pitný režim pro děti podle váhy: 60 – 80ml/kg/den - děti mezi 6. až 10. rokem (tzn. 10letý chlapec o váze 32 kg by měl vypít mezi 1920 – 2560 ml tekutin za den), 50 - 70ml/kg/den – děti mezi 11. až 14 rokem Pokud není přísun tekutin dostatečný a průběžný, projeví se to na výkonu dětí. V horkých dnech může dojít i ke zhoršení termoregulace, kdy stoupá riziko přehřátí - může dojít k mdlobám, nevolnosti či zvracení.
U dětí lze sledovat množství přijatých tekutin dle počtu a častosti močení i barvy moči (tmavá, bývá signálem nedostatku tekutiny). Příznakem nedostatečného přísunu tekutin může být již zmiňovaná únava, malátnost a neklid.
Naučit děti pravidelně pít lze i vtipnou hrou.
Dle TZ
www.omnimedia.cz