Kouření

Sporný návrh vyhlášky má řadu negativních dopadů


Kategorie: Aktuality Kouření 
30.srpen 2024

Nedávno zveřejněný návrh ministerstva zdravotnictví ke změně vyhlášky č. 37/2017 Sb. o elektronických cigaretách vzbudil vlnu pozornosti. Komora elektronického vapování (KEVAP) opakovaně upozorňuje, že je tato vyhláška v rozporu s vědecky podloženým přístupem politiky snižování rizik (harm reduction), ke kterému se hlásí Vláda ČR ve svém programovém prohlášení a dalších strategických dokumentech. Prozatím je návrh ve vnitřním připomínkovém řízení. Komora proto svým stanoviskem apeluje na zákonodárce, aby své kroky přehodnotili a zabránili faktickému zákazu všech e-cigaret na českém trhu.

 

„Tato regulace negativně dopadne na zdraví a práva spotřebitelů, omezí podnikatelské svobody a podpoří vznik černého trhu a s ním související daňové ztráty pro státní rozpočet,“ shrnuje prezident Komory elektronického vapování hlavní argumenty stanoviska komory. Ministerstvo podcenilo dopady navrhované novely i názory odborníků, a ignoruje míru škodlivosti jednotlivých produktů. Regulace by nelogicky zlikvidovala jeden z nejméně rizikových segmentů na trhu pro uživatele nikotinu a posílila ten nejvíce rizikový (cigarety). Změny by se přitom dotkly více než milionů lidí, kteří v tuzemsku e-cigarety užívají.

Snahy ministerstva zdravotnictví vedoucí k omezení dostupnosti e-cigaret mladistvým chápeme, je však třeba podnikat rozumné a komplexní kroky, ne populistická, uspěchaná a v praxi nefunkční rozhodnutí, která mají negativní celospolečenské důsledky.V prvé řadě by měl stát důsledně vymáhat v současnosti platnou legislativu, která umožňuje mnohem přísnější postihy – včetně zavření provozoven porušujících zákaz prodeje mladistvým – či se zaměřovat na lepší osvětu.

Plošný zákaz navíc neodstraní e-cigarety z rukou uživatelů. Příklady z Estonska a Dánska ukazují, že v otevřeném evropském trhu není problém náplně koupit v zahraničí. Průzkum společnosti Ipsos z roku 2023, který proběhl v Dánsku, ukazuje, že 93 % vaperů považuje za „snadné“ sehnat si zakázané náplně online. Zakázané zboží se dá bez problému koupit v zahraničí, ale bude bez kontroly a jeho kvalita může být sporná.

Navrhovaná regulace probíhá formou změny technické vyhlášky. Tím je z této důležité debaty zcela vyřazen parlament – proto jsou osloveni a upozorněni zákonodárci. Pravidla pro prodej elektronických cigaret definuje zákon č. 110/1997 ve znění z roku 2016. Zákon na prodejce klade řadu podmínek, je proto nepřijatelné, aby se pak pomocí technické vyhlášky celý trh plošně zakázal. „Proč tedy stát nastavil čtyřletý plán růstu spotřební daně, aby celý sektor k září příštího roku zrušil?” KEVAP bude i nadále bojovat za to, aby ministerstvo zdravotnictví svůj přístup přehodnotilo.

Návrh je v rozporu s Programovým prohlášením vlády, přijatým Akčním plánem v oblasti závislostí 2023–2025 a dalšími koncepčními dokumenty. K tématu vyhlášky a elektronických cigaret (EC) se v médiích v posledních dnech vyjádřila i řada odborníků.

Prof. MUDr. Eva Králíková: „Především EC se nekouří, riziko je velmi malé v porovnání s kouřením, nejsou neškodné, ale toxických látek vdechuje vapér jen zlomek v porovnáním s kouřením...“

Doc. Viktor Mravčík: „Pokud by kuřáci přešli na vapování, umíralo by v horizontu deseti až třiceti let ročně ne 15 tisíc, ale jen cca 300 lidí na nikotin. Alternativní výrobky mají obrovský veřejnozdravotní a ekonomický potenciál...

Expert na řešení závislostí Jindřich Vobořil: „Principiálně platí, že více škodlivé výrobky má stát regulovat a omezovat více než ty méně škodlivé. Vláda se k tomu zavázala ve svém programovém prohlášení...“    Dle TZ

www.kevap.cz

 

 

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová