Inkontinence
Inkontinence se nevyhýbá ani mladým mužům
Většinou se problematika inkontinence přisuzuje ženám a seniorům. Je pravdou, že s přibývajícími roky výrazně stoupá počet řešících nechtěné úniky moči, ale pravdou je, že se inkontinence může objevit v jakémkoli věku, a nevyhýbá se ani mladým mužům.
Příčiny jsou různé. Jedním z důležitých faktorů pro zdraví je optimální hmotnost. S nadváhou či dokonce obezitou prudce roste pravděpodobnost mnoha různých zdravotních neduhů. Kila navíc mohou být i příčinou inkontinence. V těle dochází ke zvýšení intraabdominálního tlaku, tím i tlaku uvnitř dutiny břišní. Svaly pánevního dna jsou více napínány a zároveň roste tlak na močový měchýř. Může pak docházet k potřebě častějšího močení, nedokonalému vyprázdnění i samovolným únikům moči. S vyšší váhou souvisí inkontinence u těhotných žen, ale může se samozřejmě týkat i mužů. Řešení je v tomto případě jednoduché. Po návratu k optimální hmotnosti obvykle mizí inkontinence i mnohé další zdravotní potíže.
Nejčastější příčinou inkontinence u mužů je zvětšená prostata. Průměrná hmotnost zdravé prostaty je 20-35 gramů. Hormonálními vlivy dochází s přibývajícími roky k jejímu zvětšování, může se dostat i na několikanásobek původní váhy. I když se potíže s prostatou většinou spojují s vyšším věkem, nemusí tomu tak vždy být. První příznaky zvětšené prostaty se mohou objevit již u mužů kolem třiceti let. Patří mezi ně potřeba častějšího močení, slabý proud moči, pocity pálení během močení i samovolné úniky moči.
Zbytnění prostaty může být způsobeno navíc také zánětem či nádorovým onemocněním. S návštěvou lékaře proto není dobré dlouho otálet. U bakteriálního zánětu prostaty se nasazují vhodná antibiotika, u nebakteriálního, jako je syndrom chronické pánevní bolesti, se léčba stanoví individuálně.
Potíž s močením může působit snížení průchodnosti močové trubice, kterou mohou blokovat například močové kameny. Zúžení průměru močové trubice může být vrozené, nebo získané zjizvením po prodělaných infekcích močových cest. Také tuto situaci je nutné řešit s praktickým lékařem nebo urologem.
K potížím s ovládáním vyměšování dochází po úrazech páteře (autonehoda, sportovní úrazy). Při zlomeninách obratlů může dojít k různě závažným poškozením míchy, což následně vede k ochrnutí svalů pod úrovní poškození. V současné době není známá metoda, která by dokázala poškozenou míchu napravit. Dle TZ
www.hartmann.info