Medicína
Aktivní život v jakémkoli věku
Pravidelný pohyb s sebou přináší řadu prospěšných benefitů pro celkové zdraví a dlouhověkost člověka. Ať už se jedná o udržování optimální tělesné váhy či minimalizaci výskytu kardiovaskulárních onemocnění zůstat aktivní se vyplácí. Po 40. roce pohybový aparát začíná ztrácet svou odolnost a pružnost. Důsledná regenerace a preventivní doplňování vitamínů a minerálů je proto důležité.
S přibývajícími roky dochází k postupnému opotřebení celého těla, jehož důsledkem je řídnutí kostí (osteoporóza), v různé míře postihující každého. Nejrizikovější skupinou jsou ženy po menopauze, jejichž kosti jsou úbytkem estrogenu a progesteronu značně křehčí a náchylnější vůči drobným, ale i vážným úrazům. (Až 50 % žen starších 50 let utrpí zlomeninu v důsledku řídnutí kostí). Ani muži nejsou z obliga. Kromě osteoporózy je velmi častým problémem také artróza neboli opotřebení kloubů, které postihuje téměř 80 % společnosti starší 50 let. Každý rok je v České republice ošetřeno přibližně 400 000 úrazů způsobených sportovní činností. (Nejčastější zlomeniny, hematomy, úrazy lokte). Zůstat aktivní je s přibývajícími roky stále obtížnější. Vinou není pouze věk, ale také životní styl a genetické predispozice!
Mnoho činitelů však ke stárnutí pohybového aparátu přispívá, někdy ho i nenávratně poškozují. Obezita způsobuje až čtyřikrát vyšší zátěž kloubů i značně ochablé svalstvo. Přílišné stání či naopak dlouhodobé sezení rovněž neprospívají kostem, ani kloubům. Sedavým zaměstnáním člověk ztrácí flexibilitu zad a kyčlí, zároveň je také náchylnější k výskytu křečových žil a otoků především v oblasti kotníků. Nedostatek fyzické aktivity vede k postupnému úbytku kostní hmoty a oslabení svalů. Významnou roli hrají mimo jiné i stravovací návyky. Prázdné kalorie v podobě zpracovaných potravin kostem a kloubům nedodávají potřebné živiny (vápník, vitamín D3 a K2 nebo magnesium).
Projevy osteoporózy jsou podmíněny vedle věku a životního stylu také geny. Některé z nich totiž značně ovlivňují metabolismus a integraci vitamínu D, který je klíčovým prvkem pro vstřebávání vápníku získaného ze stravy. Pokud je tedy tento mechanismus narušen, pohybový aparát se stává křehčí a zranitelnější. Genetika ovlivňuje i celou řadu jiných aspektů, které se propisují do sportovních schopností a dovedností daného člověka. Geny například rozhodují, jaký typ cvičení je vhodný. Podle druhu svalových vláken jsou někteří předurčeni k vyšší vytrvalosti, lepší kardiorespirační kondici či mají predispozice k jednoduššímu budování svalové hmoty v reakci na silový trénink. Geneticky ovlivněná může být i odezva těla na sportovní aktivitu. Genetické variace mohou mít vliv i na různé aspekty regenerace, včetně rychlosti odstraňování kyseliny mléčné, účinnosti oprav svalových vláken a celkové schopnosti těla obnovovat poškozené tkáně. (Více na: www.chromozoom.cz)
Aby se aktivně prožitý čas obešel bez nepříjemných zdravotních komplikací, je dobré se řídit zdravými základními pravidly. Pestrá, průmyslově nezpracovaná strava bohatá na nejen primární živiny je základ. Zaměřit se na vápník z mléčných výrobků. (Doporučení cca 700 mg denně!) Důležitý je také kolagen, bílkovina tvořící strukturu pojivových tkání jako jsou šlachy a vazy, chrupavky a kůže. Doporučuje se hovězí vývar. Také vitamín C je pro syntézu kolagenu zásadní.
Některé aktivní látky je vhodné dodat doplňky stravy (vitamíny D3 a K2, které v požadovaném množství v nelze získat pouze z potravin, nebo také kyselinu boswellovou, jež díky svým protizánětlivým vlastnostem skvěle podporuje zdraví celého pohybového aparátu).
Důležitý je správný typ protažení před plánovanou fyzickou aktivitou. Zahrnuje plynulé kontrolované pohyby, připravující tělo na fyzickou aktivitu, zvyšující krevní oběh a rozsah pohybu. Naopak statické protahování, kdy se svaly udržují v protažené pozici po dobu 15–60 sekund, je vhodné zařadit až po fyzické aktivitě. Důležitá je vždy správná a dostatečná regenerace. Díky řádnému odpočinku v podobě občasné masáže, návštěvy sauny, kryoterapie, otužování, ale hlavně kvalitního spánku, se tělo dostatečně zotaví. Spánek je klíčový pro zdraví celého lidského organismu, při něm tělo opravuje poškozené tkáně, včetně svalů, šlach a kloubů, a obnovuje energetické zásoby. Přispívá k produkci růstového hormonu urychlující růst a obnovu. Regeneraci lze podpořit i pomocí hořčíku z celozrnných potravin nebo pomocí kvalitních doplňků stravy.
Dle TZ
www.media-list.cz