Medicína
Dotaz pro VZP – novorozenecký screening
Co je novorozenecký screening? Kdy se provádí? Jaká je úhrada?
Odpovídá Mgr. Viktorie Plívová, tisková mluvčí
Novorozenecký screening (NS) je souhrn vyšetření, která se provádějí u všech nově narozených miminek, a to s cílem včasného záchytu některých chorob. Pokud takové vyšetření závažnou diagnózu objeví, může být léčba zahájena dříve, než se nemoc stačí plně rozvinout a způsobit dítěti i nevratné poškození zdraví.
Pod pojem novorozenecký screening lze v širším slova smyslu zahrnout i pravidelné klinické vyšetření dětským lékařem při pátrání po vrozených vývojových vadách různých orgánů či vrozených infekcích, vyšetření ortopedem při vyhledávání vrozené poruchy vývoje kyčlí (dysplazie), vyšetření očním lékařem při vyhledávání vrozeného očního zákalu (katarakty), vyšetření sluchu při vyhledávání vrozené hluchoty či ultrazvukové vyšetření ledvin k časnému záchytu vrozených vývojových vad močového ústrojí.
Dále se provádí novorozenecký laboratorní screening z kapky krve z patičky novorozence na tzv. novorozeneckou screeningovou kartičku. Testování vyhledává vybraných dvacet závažných a vzácných onemocnění u novorozenců.
Kdy se dělají jednotlivá screeningová vyšetření?
Screeningové vyšetření vrozené dysplazie kyčelního kloubu předcházízávažnému poškození kyčelního kloubu. Ortoped vyšetří kyčle fyzikálně a ultrazvukem pro včasné zachycení vývojové dysplazie kyčelního kloubu. Hodnotí se postavení, délka a symetrie dolních končetin, rozsah a volnost pohybu v kyčlích a ultrazvuková konfigurace kyčelního kloubu současně s kontrolou postavení nožiček.Screening zahrnuje tři po sobě jdoucí vyšetření – první absolvuje miminko v prvním týdnu po narození, druhé ve věku 6-9 týdnů a třetí ve věku 12-16 týdnů. Pokud k vyšetření nedošlo v porodnici, bude provedeno v ordinaci ortopeda.
Případnou vrozenou vadu sluchu u novorozence a tím způsobený opožděný vývoj komunikačních schopností pomáhá odhalit vyšetření tzv. otoakustických emisí. Prostřednictvím speciálního screeningového přístroje je u spícího novorozence měřena odpověď vnitřního ucha na slabý zvukový signál. Nebylo-li vyšetření provedeno v porodnici, mělo by proběhnout v ordinaci otorhinolaryngologie (ORL).
Včasné vyšetření očí a odhalení vrozeného šedého zákalu (katarakty) u novorozence má vliv na budoucí rozvoj zrakových funkcí dítěte. Vyšetření katarakty u novorozenců se provádí pomocí oftalmoskopu, kdy lékař prosvítí oko novorozence a zjišťuje tzv. červený reflex (světlo oftalmoskopu projde čirou čočkou na sítnici a odrazí se). U zdravého dítěte lékař vidí červený odraz sítnice, v tom případě je test považován za negativní. V případě pozitivního testu následují další specializovaná vyšetření.
Časný záchyt kritických vrozených srdečních vad. V prvních dnech života novorozence se nemusí projevit žádné příznaky srdečního selhání a o to více je důležitý časný záchyt kritických vrozených srdečních vad. Novorozenci je měřeno okysličení krve horní a dolní poloviny těla pomocí tzv. pulzního oxymetru. Přístroj měří okysličení krve na pravé ruce a pravé noze a následně vyhodnotí saturační rozdíl.
Screening vrozených vad ledvin a močového ústrojí. Ledviny a močové cesty se u novorozence vyšetřují ultrazvukem, který odhalí případné odchylky ve vývoji jednotlivých orgánů – ledvin, močového měchýře a močových cest. V rámci ultrazvuku se hodnotí uložení ledvin, jejich velikost, tvar a vývod močových cest.
Veškerá vyšetření, která jsou pacientovi indikována, jsou hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Všechna vyšetření je nutné provést ve smluvních zdravotnických zařízeních (tedy u poskytovatele zdravotních služeb, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou pacienta).
www.vzp.cz