Medicína

Platí v mateřství věk?


Kategorie: Aktuality Plánované rodičovství 
09.červenec 2024

Kariéra, cestování, absence vhodného partnera - důvodů pro odložené mateřství je řada. Fenomén dnešní doby je navíc podpořen vyspělostí a vysokou úrovní vědy a medicíny. A díky tomu se stále více žen stává matkami ve věku, kdy se jejich předchůdkyně pomalu připravovaly na roli babičky. Je tedy i v případě mateřství věk pouhým číslem?

Pro ženy bohužel nikoliv! A i když je současná medicína téměř zázračná a naději na vytoužené děťátko umí prodloužit, přírodu a pomyslné tikající biologické hodiny zcela oklamat neumí. „Žena se narodí s průměrným počtem 6 až 7 milionů oocytů neboli nezralých vajíček. Zatímco na začátku puberty počet vajíček dosahuje okolo 300 až 500 tisíc, s přibývajícími léty klesá a strmě se pak propadá po dosažení 35 let. Ve věku 38 let už jsou vaječníky téměř vyčerpány u 20 % žen,“ upozorňuje medicínská ředitelka kliniky Europe IVF.

Aktuální doba však úspěšně obchází přírodní zákonitosti a pomocí vyspělých technologií nabízí ženám možnost odložit mateřství o pár let a věnovat se budování kariéry či poznávání. A této možnosti využívá stále více žen. Ačkoliv by se mohlo zdát, že opožděné mateřství slavných je spíše věcí zahraničního showbusinessu, ani české celebrity nezůstávají pozadu.

Rodičovství v pokročilém věku se však netýká pouze několikanásobných matek, ale i prvorodiček. Vyzrálost, psychická rovnováha, ale také finanční zabezpečení jsou častými důvody, proč se ženy stávají matkami až po 40. roku jejich života. Opožděné mateřství však není zalito pouze sluncem. Většina slavných žen se matkami v pozdějším věku staly pouze díky umělému oplodnění, jelikož přirozená cesta pro ně již nebyla možná. Přestože se věda i medicína neustále posouvají a zdokonalují, stále jde o zásah do těla, kterému dle biologických hodin už ujel vlak. Těhotenství v pokročilém věku s sebou nese vážná rizika, která mohou ohrozit nejen matku, ale i samotné dítě.

Ač je možné stát se matkou v pozdějším věku, odborníci tuto cestu z několika důvodů nedoporučují. Nejen samotné otěhotnění, ale i období před narozením dítěte může být doprovázeno značnými komplikacemi. Pokud se ženě podaří po několika nezdařených pokusech konečně otěhotnět, ani potom není plod v bezpečí. Odložené mateřství je často doprovázeno samovolnými potraty, kterým i přes snahu a opatrnost bohužel v některých případech nelze předejít. Nenarozené dítě má navíc vyšší pravděpodobnost rozvinutí vývojových vad či dědičných onemocnění.

Pro matky může být těhotenství stejně náročné jako pro nenarozené děti. Zdlouhavý a komplikovaný porod doprovázený náročnou a pomalou regenerací. To je pouze špička ledovce potenciálních nebezpečí, kterým jsou starší ženy vystaveny. Mimo fyzických hrozeb se odložené mateřství na matkách může podepsat i psychicky. Nepochopení a neustálé vysvětlování rozhodnutí ženy stát se rodičem až po 40. roku okolnímu světu je výzvou, které zvládnou čelit jen opravdu silní a přesvědčení jedinci.  Dle TZ

www.media-list.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová