Medicína

Císařovnám - publikace pro ženy po císařském řezu


Kategorie: Aktuality Knižní recenze a anotace 
05.červenec 2024

Nová publikace provede ženy po císařském řezu péčí o jizvu od prvních hodin po operaci. K dispozici je zdarma v online verzi a v tištěné podobě ve vybraných českých a slovenských porodnicích. Vydání umožnila nezisková iniciativa Císařovnám ve spolupráci s porodní asistentkou a fyzioterapeutkou.

Průvodce péčí po císařském řezu reaguje na roztříštěnost informací, které ženy po operaci od zdravotníků dostávají. Ženám se často nedostává péče ihned po císařském řezu, přestože právě včasná instruktáž a ošetření okolí jizvy je naprosto zásadní prevencí vzniku srůstů. Ty pak mohou být zdrojem mnoha potíží v budoucnu, např. v dalším těhotenství.

Ačkoliv se situace postupně zlepšuje a v některých porodnicích za ženami po císařském řezu dochází i fyzioterapeut, stále není osvěta dostatečná. Ženy dostávají od odborníků rozdílné informace. Nevhodné techniky mohou prodloužit proces hojení a jizvu poškodit.

Nová publikace ženy provede rekonvalescencí od prvních hodin po operaci. V prvních dnech se nedoporučuje sahat přímo na jizvu, ale je výhodné věnovat se zejména jejímu okolí. Součástí publikace jsou rovněž doporučení vhodné výživy, pohybu, oblečení, které umožní jizvě dýchat. Na jednotlivé kapitoly navazují krátká instruktážní videa.

​​Po císařském řezu se pozornost zcela obrátí na novorozence. Žena už pár hodin po velké břišní operaci vstává, kojí, pečuje o miminko, snaží se rozchodit bolest a sžít se s novou náročnou rolí. Po propuštění z porodnice se o ni systém většinou nezajímá, a i když má dle zákona nárok na fyzioterapii nebo návštěvu porodní asistentky v domácím prostředí, pravděpodobně jí takovou službu lékař neindikuje.  Projekt Císařovnám vznikl na základě osobní zkušenosti. Cílem je, aby císařovny měly k dispozici informace od první chvíle a aby věděly, kde si případně říci o pomoc.

Vydání publikace navazuje na nově vznikající Mapu péče, která umožňuje ženám po císařském řezu kontaktovat odborníky – porodní asistentky, duly, fyzioterapeuty nebo psychology (psychoterapeuty), kteří mají s péčí o císařovny zkušenost.

Průvodce péčí po císařském řezu byla představena a pokřtěna v rámci programu multioborové Konference POROD 2024, kterou již potřetí organizoval doc. MUDr. Ondřej Šimetka, PhD., MBA z Fakultní nemocnice Ostrava. V České republice se císařským řezem rodí asi 26 % dětí, ročně se tato velká břišní operace dotkne 24 000 žen. Je velmi důležité, aby se k relevantním informacím o poporodní péči dostaly ženy co nejdříve a měly možnost se k nim kdykoliv vrátit.

Průvodce péčí po císařském řezu je volně dostupný v online verzi na cisarovnam.cz/pruvodce a v tištěné verzi ve vybraných porodnicích. Prvních 1000 výtisků publikace Císařovnám rozdalo zdarma, další výtisky jsou za symbolickou cenu k dostání na webu www.cisarovnam.cz.

 Dle TZ

www.accedo.cz

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová