Medicína

Deštník jako smrtící zbraň, pes jako problém


Kategorie: Aktuality 
21.červen 2024

Cesta k veterináři se můžete prodražit. Jestliže nezajištěné zvíře vběhne řidiči pod pedály a způsobí nehodu, následky mohou být vážné. Společnost, která se specializuje na kompenzace po nehodách upozorňuje, že špatně zajištěný náklad, zvířata či předměty mohou mít vliv na výši odškodnění.

Za to, že auto vyjede do provozu v bezpečném stavu, zodpovídá řidič vozidla. Musí zkontrolovat a zajistit, že jsou cestující připoutáni, děti sedí v sedačkách a posádku neohrožují volně položené věci. Měl by všechny předměty zajistit proti pohybu, nejlépe je dát do zavazadlového prostoru. Specifická jsou pravidla pro zvířata. Nejen léčení lidí je drahé, i veterinární úkony jsou cenově vysoké. Jestliže se převáží pes a dojde k nehodě, doporučuje se zajistit si jakýkoliv záznam, ať už fotkou nebo nejlépe od policie, že bylo zvíře řádně zajištěno. Pak se plní finanční náhrada z povinného ručení viníka nehody.

Češi milují domácí mazlíčky a převozu psů a koček se tedy řada z nich nevyhne. Kočky a menší plemena psů je možné připoutat k tomu určenými popruhy či je zavřít do přepravní schránky, větší jedince je pak vhodné umístit v zavazadlovém prostoru, který je od cestujících oddělený mřížkou nebo síťkou. To samé platí i pro klece pro domácí ptáky a hlodavce. Společnost řešila případ, kdy nezabezpečený pes při jízdě vyskočil z otevřeného okénka a způsobil dopravní nehodu. Pojišťovna sice škodu zaplatila z povinného ručení řidiče, ale pak po něm vymáhala 50% spoluúčast, protože vážně porušil předpisy.

Ještě přísnější jsou požadavky na transport hospodářských zvířat. Ty je nutno převážet v přívěsu či vozíku, který má zaplacené své vlastní povinné ručení. A pokud se veze opravdu velké zvíře či převáží cizí zvíře, například stádo dobytka, pak je potřeba sjednat pojištění věcí během silniční přepravy a tím mít sjednanou odpovědnost silničního dopravce.

Existují i předměty, které mohou být zdánlivě nevinně položeny v prostoru pro cestující a nic se nestane – dokud nedojde k nehodě, pak se mění ve smrtící zbraň. Typickým příkladem jsou deštníky, které by vždy měly být převáženy odděleně od osob, nejlépe v kufru. Pokud auto havaruje a několikrát se otočí kolem své osy, deštník může vypadnout a chová se pak v podstatě jako kopí. Úplně stejně se dokáže zachovat i obyčejná propiska. Potenciál vzniku vážného zranění je velký. Uveden případ, kdy cestujícího vážně zranila volně položená vrtačka v autě. Následkem byla trvalá invalidita.  

Lidé ve jménu pohodlí často opomíjí zákony fyziky. Na zadních sedadlech či na krátké vzdálenosti riskují a nepoužívají pásy s argumentem, že případné následky si ponesou sami. Při prudkém zastavení či dokonce nárazu se jejich tělo pohybuje dopředu rychlostí, kterou pasažér nemá šanci utlumit třeba tím, že se něčeho chytí. Nejenže ublíží sobě, úraz může způsobit i cestujícím na předních sedačkách, nebo dokonce proletět předním sklem a zranit posádku druhého vozu. Nepoužití povinných pásů je samozřejmě argument pro to, aby pojišťovna snížila plnění. Také je dobré nedávat si jako spolujezdec nohy na přední palubovku – při nehodě vznikají úrazy, kdy se zlomí pánevní, stehenní kosti a kyčle. Více na: www.vindicia.cz

Dle TZ

www.shrtcut.cz

 

­

Autor: MUDr. Olga Wildová