Kouření

Světový den bez tabáku 31. 5.


Kategorie: Aktuality Kouření 
31.květen 2024

Kuřáctví je velmi rizikovou formou chování, která poškozuje nejen zdraví samotného kuřáka, ale i jeho okolí. Jde o nemoc s potenciálně fatálními následky, v jejichž přímém důsledku každoročně jen v České republice umírá více než 16-18 tisíc osob. Střední délka života kuřáků je navíc v průměru o 10-11 let nižší než u nekuřáků. Odvykání od kouření je zdlouhavý proces, který ale nemusí být tak těžký, jak by se mohlo zprvu zdát. Pomoci mohou i konzultace se zkušeným lékárníkem, které nabízejí některé lékárny.

V dlouhodobém časovém horizontu může být podobně nebezpečné i pasivní kuřáctví, které ohrožuje osoby vystavené cigaretovému kouři téměř srovnatelně jako samotné kuřáky. I u nich se proto lze setkat se stejnými chorobami. Z pohledu pasivního kuřáctví představují významně ohroženou skupinu osob také děti. U nich se častěji lze setkat s různými plicními onemocněními, oslabením imunity či například opakovanými záněty středouší.

Uživatel tabákových výrobků či výrobků s obsahem nikotinu je vystaven expozici nikotinu a riziku závislosti. Ta je srovnatelná se závislostí na heroinu – proto je přestat s tímto návykem tak těžké. Rozhodnutí je na každém kuřákovi, kdy a jaký způsob odvykání zvolí. Zdravotní pojišťovny na léčiva používaná při odvykání kouření poskytují i finanční příspěvek.

 V České republice se poradenství v odvykání kouření věnuje více než 210 lékáren. Ač jsou abstinenční příznaky nepříjemné, je důležité je překonat, aby pacient dosáhl úspěchu. Touha po cigaretě může trvat dokonce až 10 týdnů. Kromě ní se ale objevují i další problémy:

Zlost a podrážděnost, nebo naopak úzkost a deprese mohou trvat až 4 týdny. Jde o projev nedostatku „hormonu štěstí a odměny“ – dopaminu – jehož uvolňování v mozku nikotin stimuluje. Problémy se soustředěním a netrpělivost mohou trvat až 4 týdny a bývají často způsobeny bolestmi hlavy. Nespavost trvá až 4 týdny. Může se ale také objevit naopak únava. Pacientův spánek bývá často přerušovaný, doprovázený nepříjemnými sny. Zácpa, hlad nevolnost až zvracení se mohou objevovat až po dobu 10 týdnů. Dalším abstinenčním příznakem může být zpomalení střevní peristaltiky a metabolismu; to může vést k nárůstu tělesné hmotnosti. Během prvního roku abstinence pacienti průměrně přiberou až 4 kg. Mezi abstinenční příznaky může dále patřit i třes.

Přestože se úspěšnost léčby závislosti na nikotinu s intervencí zdravotníků významně zvyšuje, klíčovou zůstává vůle kuřáka přestat kouřit a neukončit léčbu předčasně. Proto je nezbytné držet se pravidel čtyř D, která jsou v praxi osvědčená a pomáhají odvrátit chuť na cigaretu:

Drink – pít pomalu vodu a držet ji v ústech pro uchování chuti,, Deep Breathe – zhluboka dýchat, Do – dělat nějakou činnost, fyzickou/mentální aktivitu, aby se odvrátila mysl od kouření, Delay – nepoddávat se chuti kouřit.

Dobrou zprávou je, že chuť na cigaretu slábne již po 3-5 minutách. Už tehdy má tedy dotyčný za sebou jeden ze střípků do mozaiky procesu odvykání kouření. Samotný proces odvykání kouření, resp. léčby závislosti na nikotinu, však trvá významně déle – nejméně 3 až 6 měsíců.

Konzultace s lékárníkem pro odvykání kouření mohou také pacienti mimo center absolvovat v určených  EUC Lékárnách Praha, v EUC Lékárně v Liberci. Dle TZ

www.euc.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová