Medicína
Konference „Autogenní trénink – cesta odpočinku a spánku“
Pracovní skupina pro autogenní trénink (Sekce pro hypnózu Psychiatrické společnosti ČLS JEP) společně s občanským sdružením EXEDRA CZ o.s. pořádala 4. československou konferenci „Autogenní trénink – cesta odpočinku a spánku“. Uskutečnila se v Praze, 23. května 2024 v prostorách Staroměstské radnice.
Autogenní trénink (AT), jehož autorem je německý neurolog a psychiatr Johannes Heinrich Schultz (20. 6. 1884 – 19. 9. 1970), je evropskou, tradiční a nejrozšířenější tréninkovou metodou založenou na relaxaci. Stejně jako ostatní relaxační metody vychází z poznatků o vzájemné souvislosti mezi třemi faktory: psychickou tenzí, funkčním stavem vegetativní nervové soustavy a napětím svalstva. Jelikož tonus kosterního svalstva lze vůlí měnit, je zde dána možnost využití záměrné svalové relaxace k dosažení psychického uvolnění i k ovlivnění orgánových funkcí řízených vegetativní nervovou soustavou. Relaxovaný stav při omezení zevních podnětů s pohroužením se do duševního klidu je zároveň vhodný pro autosugestivní ovlivnění, jehož účinky při častém opakování přesahují a umocňují dosah prosté relaxace. (Vztah mezi spánkem, hypnózou a autogenním tréninkem byl tématem příspěvků Dr. Martina Dlabala a MUDr. Zdeňka Kaplana).
Problematika nespavosti a zdravého spánku byla zpracována z pohledu kognitivně behaviorální terapie i z pohledu nových trendů: digitální nespavost, zahradní terapie, lesní terapie a nanotechnologie (Mgr. Veronika Dostálová, Mgr. Klára Jodlová, MUDr. Vladimír Kmoch, Veronika Víchová a Dr. Jiří Kůs).
Novému konceptu léčby psychosomatických obtíží, zejména poruchám spánku, s názvem “Valerianum”, s důrazem na relaxaci, režim, pohyb, přírodu, přijetí vlastní zodpovědnosti za zdraví a preventivní kroky k udržování psychického i fyzického zdraví, se věnovala klinická psycholožka Víchová. Náklady léčby nespavosti se dotýkají jak zdravotního systému, tak zaměstnavatelů. Zhoršená koncentrace, chybovost či absence způsobené nemocností snižují pracovní efektivitu a zpomalují růst firem. Preventivní zásahy a včasná léčba mohou stav změnit pozitivně na úrovni jedince, rodiny, zaměstnání i zdravotního systému. Prevalence poruch spánku je 35-40 %. Znepokojivé je, že se zvyšuje nespavost u dětí a dospívajících, v některých studiích se vyskytuje u 40-50 %. (Katarina Hadasová).
Záštitu Hlavního města Prahy převzala Ing. Alexandra Udženija. Partnerem konference bylo nakladatelství Portál. Konference, stejně jako kurzy autogenního tréninku, byly přístupné nejen odborníkům z řad lékařů, psychologů, psychoterapeutů, adiktologů a sociálním pracovníkům, ale všem, kteří hledali pomoc při zvládání stresu. Dle TZ
www.autogennitrenink.cz