Medicína

Laserová operace zraku po čtyřicítce již není tabu


Kategorie: Aktuality 
09.duben 2024

Presbyopie je přirozený proces stárnutí oka. Projevuje se ztrátou pružnosti čočky, tj. schopnosti plynule zaostřovat na blízké předměty podobně jako objektiv fotoaparátu. Při čtení nejprve stačí zpravidla text oddálit a držet jej ve vzdálenosti délky paže (tzv. syndrom krátkých rukou). Potíže se však s věkem začínají stupňovat a přidávají se i problémy s viděním na počítač nebo na palubní desku auta.

 

Kolem 50. roku věku zasahuje presbyopie významně do kvality života většiny lid, kdy se bez brýlí na čtení a na počítač téměř nemohou obejít. Od 60. roku věku se nárůst dioptrií zastavuje na hodnotách přibližně +2,5 až +3,0 dioptrie na čtení a zhruba + 1,5 dioptrie na počítač. Presbyopie se dá nově řešit pomocí unikátní laserové metody Presbyond od společnosti ZEISS, kterou jako jediná v České republice nabízí síť očních klinik Lexum.

Presbyopii je možné řešit pomocí laseru nebo implantací různých typů umělých nitroočních čoček. Na základě  pečlivého vyšetření vybere nejvhodnější metodu lékař na klinice.  „Jelikož tato metoda spočívá v laserovém ošetření rohovky, jejími jednoznačnými benefity jsou velká šetrnost a preciznost, možnost provést zákrok na obou očích současně a velmi rychlá rekonvalescence. Současně tím, že v oku zůstává přirozená čočka, nepřichází se o její schopnost akomodace, i když s věkem stále ubývá. To je zvlášť důležité před nebo krátce po 50. roce věku,“ říká vedoucí lékař Centra refrakční a laserové chirurgie Oční kliniky v Brně.

Laserová korekce Presbyond využívá prověřené technologie Femto LASIK za asistence dvou laserů. Cílem této metody je zajistit dobré vidění na všechny vzdálenosti. Dominantní oko klienta se laseruje pro ostré vidění na dálku a částečné vidění na střední vzdálenost. Druhé, nedominantní oko, pak pro kvalitní vidění na střední vzdálenost a na blízko. Dochází k prohloubení ostrosti obou očí a mozek dokáže oba obrazy plynule propojit. Výsledkem je přirozené, ostré a plynulé vidění na všechny vzdálenosti.

Metoda je vhodná pro všechny, kterým je 40 let a více a nosí brýle na blízko či na dálku. Horní věková hranice nehraje roli, podstatné jsou vhodné parametry rohovky, čirá nitrooční čočka a splnění dalších podmínek pro bezpečnou indikaci k laserové operaci. Oční kliniky Lexum jsou jedinými experty v České republice, kteří svým klientům mohou tuto laserovou metodu nabídnout.

První výsledky byly prezentovány téměř před 15 lety týmem profesora Dana Reinsteina z uznávané kliniky London Vision Clinic ve Velké Británii. Podílel se na jejím vývoji společně s fyzikálními optiky a vedoucím ve světě optických technologií, společností Carl Zeiss. Od té doby se metoda postupně svými výsledky vydobyla místo na světovém trhu „refrakční chirurgie“ (odstraňování brýlí operacemi).  Dle TZ

 www.fokus-age.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová