Medicína

Češi se nevěnují příliš prevenci


Kategorie: Aktuality 
08.duben 2024

To, že prevence je lepší než léčba, netvrdí jen odborníci, ale také výsledky zprávy Evropské komise z roku 2021. Ty říkají, že Česká republika má jednu z nejvyšších úmrtnosti z příčin, kterým lze předcházet a které lze léčit. Skoro polovina všech úmrtí v roce 2019 lze připsat na dietní rizika, užívání tabáku a spotřebu alkoholu. Způsobuje to skutečnost, že Česká republika jako země vynakládá nedostatek prostředků na prevenci v Evropské unii, jakož i samotné chování Čechů. Ti preventivní prohlídky často ignorují a o své zdraví pečují, až když něco začne bolet.

Velká část zdravotních problémů či dokonce až úmrtí by nenastala, pokud by pacienti dostali včasnou zdravotní péči, případně by byla odhalena v rámci prevence. Česká republika je ve statistikách odvratitelných úmrtí v rámci Evropy ve spodní polovici, ačkoliv se ví, co konkrétně dělat.

Téměř polovinu všech úmrtí v České republice lze připsat behaviorálním příčinám, kterým lze předcházet. Dietní rizika (nezdravá strava), požívaní alkoholu a užívaní tabáku přispěla k téměř polovině všech úmrtí v roku 2019. Podle statistik je na vzestupu obezita dospělých a dospívajících.

Češi přitom mají nárok na preventivní prohlídky u různých specialistů ze zákona. Další získávají jako benefit například od své pojišťovny. Jedním z příkladů je i bezplatné vyšetření zraku u optometristy, které dokáže odhalit vznikající či pokročilé problémy se zrakem. Přesto mnoho lidí podceňuje péči o své oči a zanedbává preventivní vyšetření.

Prevence problémů se zrakem je klíčová z několika důvodů. V první řadě, mnohé oční choroby a problémy se zrakem, jako například katarakta, glaukom nebo degenerace sítnice, mají tendenci postupovat pomalu a bez výrazných příznaků ve svých počátečních stádiích. Takže mnoho lidí si nevšimne problémů se zrakem, dokud se nevyvinou do pokročilých stadií, kdy je léčba obtížnější a může být již pozdě na obnovení zraku.

Současná doba je zároveň typická tím, že nutí nadměrně se dívat na střední a blízkou vzdálenost. Samozřejmě, díváme se na televizi, obrazovky počítačů a mobilů dennodenně se pohybujeme v interiérech. Naše oko přitom snáze ostří na dálku. Na blízko to zvládá jen kratší dobu.

To vše výrazně ovlivňuje zrak. V roce 2020 byla například myopie (krátkozrakost) v celosvětové populaci zastoupena počtem 31,5 % osob. Až třetina obyvatelstva tedy nevidí dobře do dálky. Předpovědi uvádějí, že v roce 2050 to bude až 50 %. Z dlouhodobých měření vyplývá, že až třetina lidí používá brýle s nesprávnou korekcí či dokonce žádnou. To v praxi znamená, že se oči ještě více namáhají a přispívají tak k postupnému zhoršení.

Na většinu problémů se zrakem existuje řešení. Je třeba využít vyšetření  např. u optometristy, který pomůže s konzultací, případně s informací, kterého zdravotního specialistu navštívit.  Dle TZ

www.fokusoptika.sk

Autor: MUDr. Olga Wildová