Medicína

Podporujeme kampaň Suchej únor! (Průzkum)


Kategorie: Aktuality 
22.únor 2024

Ze společného průzkumu lékárenské skupiny Pilulka a výzkumné agentury Behavio na vzorku 1 000 respondentů vzešlo, že Češi patří v pití alkoholu v rámci Evropy mezi špičku, a to jak v tom dlouhodobém nestřídmém, tak i jednorázovém, kdy se jedná o vypití pěti a více drinků za sebou.

 

Téměř 1,3 milionů Čechů je na hranici rizikového pití. „To je v porovnání s nealkoholovými drogami nesrovnatelné a alarmující,“ zdůrazňuje český adiktolog a ředitel institutu Origanum Mgr. Aleš Kuda. Navíc alespoň občas pije alkohol 82 % Čechů.

Z nedávného průzkumu vyplynulo, že intenzita pití alkoholu dosáhne vrcholu už ve věkové skupině 25–44 let a drží se až do 54 let. Avšak nejvíce rizikovou skupinou jsou padesátníci, kterým do života vstupují změny týkající se mužského přechodu a klimakteria u žen.

12. ročník téměř kultovní kampaně Suchej únor už je v plném proudu a hlásí zapojení více než 900 000 lidí, kteří chtějí udělat něco pro své zdraví a zjistit, zda mají alkohol pod kontrolou nebo ovládá on je. 53 % z nich podle průzkumu pití alkoholu zvolní i po skončení kampaně. V České republice pijí více muži než ženy; pití alkoholu vnímá lékárenská skupina jako celospolečenský problém a podporou této kampaně by chtěla vyvolat ve společnosti potřebu nastartovat zdravější životní styl.

Alkohol patří v Česku mezi těžké a nejzávažnější drogy Tato kampaň však neznamená, že by se nemělo chodit do restaurací a hospod. Právě naopak! Lékárenská skupina chce s restauračními zařízeními spolupracovat, aby se nabízely atraktivnější nabídky nealkoholických nápojů. Nedržet lidi mimo kolektiv, naopak. Doporučuje sport, kontakt s přáteli a zcela normální život úplně stejně jako před Suchým únorem, jen vědoměji a zdravěji.

Bývalý „úspěšný“ alkoholik, textař a frontman havířovské kapely Nebe a také nedávný ambasador Suchýho února, může být inspirací pro všechny odhodlané „sucháče“. Když se do výzvy Suchej únor zapojil poprvé, držel se natolik sveřepě, že mu 1. března 2023 došlo, že má tak silnou touhu „se zlejt“, že má doopravdy problém. Díky Suchýmu únoru a uvědomění si, jak na tom je, nastoupil do léčby a nepije. Postavilo ho to opět na nohy a jsme za to rádi. Toto je hezký příběh člověka, který si díky Sucháči‘ uvědomil, že pití nemá pod kontrolou, a nastartoval velmi úspěšnou změnu.

Na otázku, proč si dát od alkoholu pauzu? odpovídá zakladatel kampaně: "Ušetříte peníze.  Budete mít čistou hlavu a více energie, budete lépe spát, více sportovat, kuřáci méně kouřit, odbourávat tuky, zlepší se pleť a mnoho dalšího."

Statistika posledního kvantitativního výzkumu nabízí i povzbudivá čísla:
48 % respondentů pití alkoholu v zaměstnání vnímá jako alkoholovou závislost. Během pracovní doby pije v ČR 3 % mužů a 1 % žen. Ti to považují za společensky běžnou věc. 20 % žen obdivuje, když někdo večer v hospodě s kamarády nepije alkohol. S přibývajícím věkem lidé inklinují k abstinenci. 38 % dotazovaných nad 65 let nepije alkohol vůbec. Mezi další nejvíce abstinující skupiny patří vdovy a vdovci (39 %) a rodiče se třemi a více dětmi (29 %).

Udělejte sion-line alkohol test a zjistěte, jak jste na tom!: https://suchejunor.cz/alkotest/dotaznik.php

Lékárenská společnost se alarmujícího rizikového pití alkoholu v ČR bude věnovat i nadále. V rámci spolupráce se zakladatelem akce Petrem Friemannem, a s neziskovou organizací Suchej únor, vznikl díl podcastu ŽIVOTOZPRÁVY, který se problematice věnuje podrobněji. Více na:  https://www.pilulka.cz/pro-media

Dle TZ

www.pilulka.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová