Medicína

Laserová operace chrání zrak a ušetří i finance


Kategorie: Aktuality 
19.únor 2024

Špatné vidění na dálku trápí jednoho ze čtyř jedinců. Téměř každý, kdo nosí brýle, si přitom někdy položil otázku, zda se oční vady nezbavit laserovou operací. Refrakční operace přesto stále patří mezi poměrně málo využívané pro obavy vycházející z mylných představ. Díky moderním technologiím a postupům jsou ale operace bezpečné a dnes i finančně dostupné.

Zatímco někomu pomáhají ostře vidět brýle, jiní dávají přednost kontaktním čočkám nebo laserové operaci. Nejčastějšími důvody k náhradě brýlí kontaktními čočkami nebo k celkovému vyřešení oční vady laserovou operací je jejich nepraktičnost. Zejména to, že se zamlžují, nejsou ideální při sportování, a je nutno je čistit a chránit je před poškrábáním a jiným poškozením. Dobrým důvodem k odložení brýlí a kontaktních čoček, včetně finanční úspory je laserová operace.  

Laserová operace očí není drahá, pokud se porovnají ceny laserové operace a nezbytných výdajů na kontaktní čočky a brýle, spočítají se náklady na zahraniční dovolenou, nebo za obědy v restauraci. „Dostupnost laserových operací lze ověřit na webových stránkách oční kliniky Lexum Praha Budějovická,“ jak upozorňuje primářka a vedoucí lékařka Centra laserové a refrakční chirurgie.

  • Pokud si každých 5 let pořídíte brýle v hodnotě 5 000 Kč, mezi 20. a 40. rokem věku utratíte za svůj zrak 25 000 Kč. Sluneční dioptrické brýle tuto částku zvýší až na 40 000 Kč. V případě potřeby zvláštní korekce, povrchové úpravy nebo tenčení skel mohou být náklady ještě několikanásobně vyšší.  
  • V případě, že nosíte měsíční kontaktní čočky jako nejlevnější, ale určitě ne pro oči nejvhodnější variantu, spolu s roztoky budou stát za 5 let přibližně 23 000 Kč. 
  • U denních kontaktních čoček, které jsou pro časté nošení nejen vhodnější, ale také z hlediska rizika infekce a alergických reakcí zdravější, se pak náklady vyšplhají za 5 let na více než 36 000 Kč. Tedy na částku srovnatelnou s náklady na laserovou operaci obou očí na renomované klinice.

Častým důvodem pro odkládání laserové operace očí jsou obavy ze zdravotních komplikací. Díky detailnímu předoperačnímu vyšetření lze však jejich vzniku předcházet. Ze studií navíc vyplývá, že nošení kontaktních čoček je rizikovější než laserová operace. Při laserové operaci je pravděpodobnost výskytu zdravotních komplikací zcela výjimečná, u kontaktních čoček trvá riziko komplikací po mnoho let. A čím déle kontaktní čočky lidé nosí, tím stoupá pravděpodobnost mechanického poškození rohovky a dalších komplikací. Navíc se může projevit zhoršená kvalita vidění za šera, citlivost na světlo nebo zvýšený výskyt syndromu suchého oka.

Mezi nejčastější akutní komplikace spojené s nošením kontaktních čoček patří zánět rohovky. Jejich riziko se zvyšuje s délkou jejich používání a závisí také na způsobu jejich nošení. Po 5 letech je tak i u jednodenních kontaktních čoček, které jsou z hlediska zánětu nejméně rizikové, mnohem vyšší než u laserové operace. Mnoho lidí nosí kontaktní čočky déle, než je doporučená doba nošení. U nich je pak incidence zánětu mnohonásobně vyšší než u laserové operace.

Vzhledem k tomu, že po čtyřicítce se zhoršuje schopnost oční čočky zaostřovat, byly donedávna laserové operace vhodné jen pro klienty do 40 let. Důvodem je presbyopie neboli vetchozrakost související se zhoršením schopnosti oka zaostřovat. Díky laserové metodě Presbyond (k dispozici na klinice Lexum), lze využít laserovou korekci zraku i ve vyšším věku. Laserová metoda přirozeně zvětší hloubku ostrosti obou očí a současně každé oko zaostří na trochu jinou vzdálenost. Klienti poté vidí dobře na dálku, počítač i na čtení. Brýle a kontaktní čočky jsou velkým pomocníkem pro korekci oční vady. Vhodné je ale zvážit i moderní možnosti v podobě laserových operací. Ty probíhají ambulantně a zcela bezbolestně díky znecitlivujícím očním kapkám. Rekonvalescence je navíc poměrně rychlá a již večer v den operace mohou klienti pozorovat zlepšení zraku. Dle TZ

www.focus-age.cz

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová