Medicína

Bakteriální infekce, která může zabíjet


Kategorie: Aktuality Nemoci a jejich příznaky Doporučené očkování Proč očkování 
21.únor 2024

Na záchranu pacientů s příznaky meningokokové nákazy mívají lékaři jen 24 hodin. Onemocnění, které se šíří kapénkovou infekcí, se zpočátku projevuje jako chřipka a stejně rychle se i šíří. Většině případů meningokokového onemocnění je možné zabránit očkováním, které je hrazeno vybraným skupinám ze zdravotního pojištění. Patří mezi ně například 14leté a 15leté děti. Pravděpodobnost nákazy roste tam, kde je společně více lidí a v uzavřených prostorech, například učebnách nebo klubech. To znamená v prostředí, kde se běžně pohybují dospívající. Ti jsou proto nejvíce ohroženou skupinou společně s dětmi do 4 let.

Meningokokové onemocnění postupuje závratnou rychlostí a v pozdějších fázích se nejčastěji projevuje jako zánět mozkových blan (meningitida) nebo otrava krve (sepse). První příznaky, například horečku a bolest hlavy a v krku, je velmi snadné zaměnit s chřipkou. Postupně se mohou objevit nevolnost a bolest nohou, dále dýchací obtíže, tuhnutí šíje a kožní změny včetně abnormální barvy kůže a vyrážky. Do 24 hodin může nastat delirium a bezvědomí. 10 až 20 % pacientů pak na meningokokové onemocnění do 48 hodin od prvních příznaků umírá. K polovině úmrtí dochází už po 24 hodinách.

I pacienti, kteří  boj s nemocí vyhráli, mohou trpět nevratnými následky. Jednat se může o amputaci končetin, nutnost odstranit nekrotickou kůži, poruchy smyslových orgánů včetně poškození sluchu, záchvaty, poruchy koncentrace i mentální retardaci.Neurologické následky v podobě posledních z uvedených přitom postihují 8 až 20 % nemocných.

Nákaza meningokokem se ale nemusí vždy rozvinout v akutní formu. Nakažení se pak mění v průměru až na 10 měsíců v přenašeče, kteří mohou být životu nebezpeční pro své okolí, aniž by cokoli tušili. Nejvíce se tito tišší přenašeči vyskytují mezi 19letými (23 %). To, zda dojde k propuknutí nemoci, závisí na souhře různých faktorů.

 

  • K polovině úmrtí dochází do 24 hodin od prvních příznaků.
  • Pro 14leté a 15leté dospívající je očkování proti meningokokovému onemocnění hrazeno ze zdravotního pojištění.
  • Mladí od 15 do 24 let jsou 13× častěji přenašeči než děti do 15 let.
  • Nákaza se nemusí vyvinout v akutní formu. Z nakažených se mohou stát tišší přenašeči.
  • K šíření infekce napomáhá i třeba kouření, líbání, pití z jedné lahve a řada dalších.
Meningokokovou infekcí onemocní na světě každý rok 500 tisíc lidí. Až 90 % případů přitom bylo možné zabránit očkováním. To je důležité hlavně z důvodu rychlého nástupu onemocnění a rizika multiorgánového selhání. I když jsou totiž meningokokové bakterie citlivé na antibiotika, přes veškerou péči nemusí být léčba úspěšná.

V České republice je očkování pro 14leté a 15leté hrazeno ze zdravotního pojištění. Očkování je zpravidla v rukou rodičů, kteří jsou ale u dospívajících méně důslední než u kojenců a batolat. Malé děti, u nichž je toto očkování zdravotními pojišťovnami též hrazeno, jsou tak proočkováni proti meningokokovému onemocnění více než teenageři.

Jedno očkování na všechny typy meningokoků nestačí. Na trhu je tak vakcína pokrývající séroskupiny A, C, W a Y a druhá poskytující ochranu před séroskupinou B, která je v České republice nejčastější. Doporučováno je využít kombinaci obou typů očkovacích látek. Dle TZ

www.focus-age.cz

 

Autor: MUDr. Olga Wildová