Medicína

Neinvazivní léčba stresové inkontinence


Kategorie: Aktuality Inkontinence 
20.únor 2024

Inkontinence je velmi rozšířenou poruchou, kterou v mnoha případech řeší pacienti bez lékařského dohledu. Inkontinence se týká každého 20. Čecha, podle odborníků se přitom její léčbě podrobuje jen desetina pacientů. Pro pacienty, kteří hledají vysoce účinnou metodu posílení svalů pánevního dna, nabízí brandýská nemocnice bezbolestnou terapii inkontinence na speciálním křesle. Do konce března 2024 mohou zájemci využít speciální nabídky. Výsledky se dostavují již po prvních sezeních. Podle dostupných studií používají pacienti po dokončení terapie o 75 % méně hygienických pomůcek než předtím.

Inkontinence může velmi výrazně omezit běžný život člověka v mnoha směrech – společenském, intimním i pracovním. Nepostihuje jenom seniory či invalidní pacienty, ale i mladší generace. S únikem moči se setká téměř každá žena, která porodila přirozenou cestou. Zhoršování potíží bývá postupné. Pacienti by proto měli vyhledat odbornou pomoc co nejdříve a nečekat, že to samo přejde. V řadě případů se ukáže, že užívání hygienických pomůcek je zbytečné a posilování svalů pánevního dna pouhými cviky nestačí.

Nejčastějším typem inkontinence u žen je stresová inkontinence způsobená ochabováním svalů pánevního dna. K nechtěnému úniku moči dochází například při kýchnutí, kašli či smíchu, v dalším stadiu pak při zvýšené námaze, jako je vstávání, chůze do schodů, běh či skákání. Nejčastějšími příčinami bývá menopauza, těžké či vícečetné porody nebo časté infekce močových cest. U mužů se inkontinence projevuje nejčastěji po operaci prostaty, při problémech s hyperaktivním močovým měchýřem nebo po úrazech spojených například s poraněním míchy či mozku.  Po čtyřicítce se tento problém týká až čtvrtiny mužů. Neblahý vliv má i obezita a nezdravý životní styl.

Stresovou inkontinenci lze vyřešit úplně nebo její následky značně zmírnit. Posilování svalů pánevního dna a zpevnění břišní stěny pouhou fyzioterapií nemusí pacientům stačit nebo vyhovovat. Efekt se může dostavit až v řádu měsíců. Proto odborníci pořídili do urologické ambulance křeslo, které cíleně stimuluje hluboké svaly pánevního dna. Při jednom sezení na tomto křesle dochází k tisícům kontrakcí, což je mnohem efektivnější než samotné cvičení pro obnovení neuromuskulární kontroly těchto svalů. Výsledky jsou patrné již po prvních sezeních.

Terapii absolvují pacienti ve speciální místnosti nově zrekonstruované urologické ambulance brandýské nemocnice po individuální konzultaci s odborníkem. Díky působení elektromagnetické stimulace svalů jde o zcela bezbolestné ošetření, při kterém pacient pociťuje pouze jemné brnění a kontrakce svalů pánevního dna. Trvá přibližně půl hodiny a probíhá v běžném oblečení.

Terapie je šetrná a po návštěvě není nutné se jakkoli omezovat v běžném denním režimu. Zatím terapii absolvovalo několik desítek pacientů, u kterých bylo zaznamenáno výrazné zlepšení. Ošetření je také vhodnou přípravou pro operativní řešení těžších případů inkontinence. V rámci osvěty o terapii inkontinence na speciálním křesle chtějí odborníci brandýské nemocnice zpřístupnit co nejširšímu spektru pacientů. Nabízí se proto do konce března speciální sleva na celou terapii a první dvě sezení zdarma. Stačí se objednat online na webových stránkách nemocnice.

Křeslo slouží i k celkovému zpevnění středu osy těla. Pacienti potvrzují zlepšení flexibility a úlevu v oblasti zad. K dalším pozitivním účinkům patří snadnější dosažení orgasmu (prokrvením vaginální sliznice u žen), u mužů – zlepšení kontroly ejakulace a zkvalitnění erekce.

Vzhledem k elektromagnetickému působení má toto ošetření také svá omezení. Nelze ho aplikovat například u pacientů s kardiostimulátory, kovovými implantáty, v těhotenství nebo při onkologických onemocněních. Více na: https://www.nemocnicebrandys.cz/

 Dle TZ

www.emcgroup.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová