Kouření

Škodlivost kombinace kouření marihuany a cigaret (studie)


Kategorie: Aktuality Kouření 
14.prosinec 2023

Je běžně přijímáno, že kouření marihuany není škodlivé pro plíce, nebo alespoň méně škodlivé než kouření tabáku. Existuje mnoho výzkumů, které identifikují škody způsobené kouřením cigaret, ale o účincích kouření marihuany je známo málo. Ještě méně výzkumů bylo provedeno na kombinovaných účincích kouření marihuany a cigaret.

Výsledky jednoho z nich, které roku 2023 v listopadu prezentovala Radiologická společnost Severní Ameriky (RSNA), poukazují na to, že kouření marihuany v kombinaci s cigaretami může vést ke zvýšenému poškození plicních sklípků.

Aby určili účinky kouření marihuany a cigaret, autoři v rámci multicentrické prospektivní studie zkoumali snímky hrudníku CT čtyř skupin pacientů: nekuřáků, kuřáků cigaret, kuřáků marihuany a kombinovaných kuřáků marihuany a cigaret. Konzumenti marihuany zahrnutí ve studii ji kouřili alespoň čtyřikrát měsíčně po dobu dvou let. Pacienti, kteří užívali marihuanu prostřednictvím jedlých produktů nebo orálních kapek, byli ze studie vyloučeni.

Výzkumníci zjistili, že lidé kombinující marihuanu s cigaretami měli 12krát vyšší pravděpodobnost výskytu centrilobulárního emfyzému než nekuřáci. Centrilobulární emfyzém je typ plicního emfyzému, při kterém jsou poškozeny plicní sklípky. To může vést k dýchacím obtížím a dalším vážným respiračním symptomům.

„Průměrný počet let kouření marihuany byl menší ve srovnání s kuřáky cigaret a kombinovanými kuřáky marihuany a cigaret," uvedla Jessie Kang, MD, spoluautorka studie, která působí jako radiolog na Dalhousie University v kanadském Halifaxu. Avšak kouřená marihuana je často nefiltrovaná, což může potenciálně vést k většímu množství škodlivých částic vstupujících do dýchacích cest a plic.

Kombinovaní kuřáci marihuany a cigaret byli třikrát až čtyřikrát více náchylní k zesílení stěn dýchacích cest, což může vést k infekcím, jizvení a dalšímu poškození tkání. Souvislost zesílení bronchiálních stěn pouze s marihuanou a pouze s tabákem nebyla tak významná. Podobné výsledky byly pozorovány i u centrilobulárního a paraseptálního emfyzému, což naznačuje, že kombinace kouření cigaret a marihuany může mít násobně devastující účinek na plíce a dýchací cesty.

Jsou-li plíce dlouhodobě vystaveny zplodinám hoření obsahujícím karcinogenní látky, může dojít k mutacím buněk, jejich nekontrolovanému množení a tím ke vzniku plicní rakoviny. Proto je kouření považováno za hlavní rizikový faktor pro vznik nádorového onemocnění plic a na dlouholeté silné kuřáky se v některých zemích zaměřují screeningové programy. Patří mezi ně i Česká republika – tuzemský národní program časného záchytu rakoviny plic je určen dlouholetým silným kuřákům (i bývalým) ve věku 55–74 let, kteří o něj mohou projevit zájem u praktického lékaře. Následné pneumologické vyšetření a CT snímek může odhalit nádor i v počátečním bezpříznakovém stádiu a zvýšit tak šanci pacienta na vyléčení.

https://www.news-medical.net/news/20231128/Combined-marijuana-and-cigarette-smoking-may-increase-lung-damage.aspx
h
ttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6546629/
https://prevenceproplice.cz/cs/program/pro-koho/

Dle TZ

www.addicts.cz

 

 

 

Autor: MUDr. Olga Wildová