Medicína

Umělá inteligence - pomocník, nikoli vládce


Kategorie: Aktuality 
20.listopad 2023

Umělá inteligence se v naší společnosti stává stále důležitějším tématem, které vyvolává smíšené reakce a vede k mnoha otázkám o jejím dopadu na náš život. Objevují se obavy přehnané, ale i oprávněné, spojené s tlakem na její regulaci. Je však důležité si uvědomit, že AI (umělá inteligence = Artificial intelligence) nabízí také mnoho pozitivních aspektů. Jednou z oblastí, kde má velký potenciál zlepšit kvalitu života, je právě zdravotnictví.

Opatrnost a nejistota ohledně umělé inteligence mohou připomínat dobu, kdy do našich životů začal masově pronikat internet. Podobné obavy ze ztráty soukromí, kybernetických útoků a změn na trhu práce, které existovaly tehdy, jsou v souvislosti s umělou inteligencí přítomny i dnes. Strach z jejího možného zneužití vedl dokonce k varování několika významných osobností a vědců. V otevřeném dopise, který podepsalo více než 2 600 technologických znalců, včetně Elona Muska či Steva Wozniaka, byla zdůrazněná naléhavá potřeba dočasně zastavit vývoj této technologie kvůli „hlubokým rizikům pro společnost a lidstvo“.

Svět je ale umělou inteligencí ovlivněn již delší dobu. S jejím používáním se setkává každý, od doporučování obsahu na sociálních sítích až po hlasové asistenty v chytrých telefonech. AI najdeme za personalizovanými reklamami, chatboty na webových stránkách, a dokonce i v automobilech. V oblasti zdravotnictví se používá k rychlé diagnostice či analýze dat, což výrazně zvyšuje efektivitu léčby a o jejím potenciálu právě v této oblasti se často mluví v superlativech. Její využití, například pro rychlejší a přesnější diagnostiku, může mít pozitivní dopad nejen na pacienty, ale i na celý systém zdravotní péče.

Příkladem je česká skupina Channel Lab, která pomocí svých start-upů spojuje svět technologie a zdravotnictví a využívá AI pro včasnou detekci závažných onemocnění, jako je diabetická retinopatie (pomocí zdravotnického prostředku Aireen). Tyto technologie jsou dnes schopny zkrátit dobu vyhodnocení zobrazovacích metod a odhalit příznaky nemocí dříve a několikanásobně rychleji než běžné diagnostické postupy, což výrazně zlepšuje prognózu pacientů. Využití strojového učení a umělé inteligence ve zdravotnictví má potenciál pro zlepšení diagnostiky i léčby. Jejím cílem je lékařům pomoci a ulevit od nadměrné zátěže v době, kdy populace stárne a počet pacientů zejména s neurodegenerativními onemocněními se zvyšuje.

Umělá inteligence může tedy znamenat nejen technologický pokrok, ale také zlepšení kvality života nemocných a významnou podporu zdravotnickému personálu při zvládání rostoucího počtu pacientů. K dosažení této transformace je však nezbytná dobrá regulace, která pomůže tuto technologii správně využívat a zároveň minimalizovat negativní dopady na ostatní aspekty života.

Stejně jako se internet stal důležitou součástí našeho života a přinesl nám mnoho nových možností, může tedy i umělá inteligence přinést pozitivní inovace, pokud bude řádně regulována a eticky používána. Evropská unie na této regulaci už několik měsíců aktivně pracuje. První komplexní zákon o umělé inteligenci na světě by měl být schválen do konce letošního roku 2023 a měl by zajistit, aby systémy AI používané v EU byly bezpečné, transparentní, nediskriminační a šetrné k životnímu prostředí a měli by na ně dohlížet lidé, nikoliv automatizace.  

Dle TZ

www.insighters.cz

Autor: MUDr. Olga Wildová